Съвместно събитие на Фонд „Научни изследвания“ в партньорство с Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет събра представители на медиите – настоящи и бъдещи журналисти, техните преподаватели, научната общност и участници от неправителствения сектор. Те участваха в представяне на два успешни научни проекта, финансирани от ФНИ, чрез материали, подготвени от млади журналисти – докторанти, млади учени и специалисти по връзки с обществеността.
Събитието откри деканът проф. д-р Теодора Петрова, която представи съвместната инициатива и ролята на журналистиката за комуникацията на науката. Проф. дхн Георги Вайсилов, управител на Фонд „Научни изследвания“, благодари на ръководството на Факултета по журналистика и масова комуникация и наблегна на ролята на връзката между науката и обществото, особено по отношение на информацията за резултатите от научните изследвания.
Снимки: Фонд "Научни изследвания"
„Необходимо е да дадем сериозен тласък научните постижения, изследвания и резултати да могат да достигнат до публичната сфера и да формират общественото мнение“, подчерта и проф. д-р Николай Михайлов, зам.-декан по учебната дейност и ръководител на Катедра “Комуникация, връзки с обществеността и реклама” на Факултета по журналистика и масова комуникация.
Чл.-кор. проф. дфн Ангел Стефанов от Института за изследване на обществата и знанието към БАН приветства инициативата и говори за комуникацията на науката и защо днес обществото има остра нужда от адекватен образ на науката. Факултетът по журналистика и масова комуникация и Фонд „Научни изследвания“ вече работят по създаването и въвеждането на лекционен курс, който ще отговори на това предизвикателство.
Основна част от събитието включваше също дискусия и коментари от млади журналисти – студенти, млади учени и докторанти, които представиха успешните научни проекти, финансирани от ФНИ. Официален гост бе и Мила Миленова, член на Управителния съвет на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО).
В рамките на събитието бе представен проектът „Статистическо моделиране на риска за околната среда и човека от замърсяване на почви с тежки метали“ с ръководител проф. д-р Стефан Цаковски от Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В резултат на дейностите по проекта са установени и картографирани пет фактора („планински“, „геогенен“, „рудни залежи“, „недостиг на хранителни елементи“ и „живак“), които са приети като отговорни за качеството на почвите от Националната мрежа за почвен мониторинг. Определени са фоновите концентрации на някои потенциално токсични елементи, които очертават специфичната в сравнение с другите страни от Южна Европа геохимия на България. Картографирането на съдържанията на потенциално токсичните елементи определя приоритетни области за бъдещи изследвания и оценки. Определени са факторите, които контролират трансфера и биодостъпността на потенциално токсични елементи в района на Златица – Пирдоп.
Другият представен проект бе „Редизайн на академически издания в съответствие с индикаторите за импакт фактор и показатели за постигане на интелигентен растеж в съвременното общество на знание“ с ръководител доц. д-р Добринка Стойкова от Университет по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), като проектът представи от доц. д-р Румелина Василева.
Целта на проекта е да се обобщи международния и български опит в издаването на научни изследвания и в развитието на техните автори в условията на съвременното общество на знанието при отчитане на наукометрични и социално- икономически показатели от тяхната публикационна активност. Наръчник за успешно публикуване па български автори в списания с импакт фактор, обучение за цитатно търсене в Web of Science, Google Scholar, SCOPUS.