В 124-та аудитория бе открита изложба на книги, дарени на катедрите по руски език и руска литература от Дома на руската емиграция „А. Солженицин“. Дарението се състои от 300 тома художествена, учебна и научна литература.
На събитието присъстваха заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова, Светлана Романова, представител на отдела за междурегионално и международно сътрудничество в Дома на руската емиграция „А. Солженицин“, Роберт Шестаков, съветник в Посолството на Руската Федерация в Република България, Стоянка Почеканска, главен експерт по руски език в Министерството на образованието и науката в Република България, проф. Елена Павловска, представител на Руската Академия на науките в България, деканското ръководство на Факултета по славянски филологии, преподаватели и студенти.
Проф. Ренета Божанкова се обърна към официалните гости, преподавателите и студентите, присъстващи на събитието, с думите, че за нея е изключителна радост да ги приветства по такъв хубав и важен повод за всички, милеещи за знанието за руския език, литература и култура. Тя заяви, че руската литература и култура са част от собствените й професионални занимания. По думите й, тя, академичното ръководство и целият преподавателски състав на специалност „Руска филология“ дължат огромна благодарност на щедрите дарители от Дома „А. Солженицин“.
Тя подчерта, че това дарение е знание, събрано в десетки томове, публикувани в последните години. Проф. Божанкова увери дарителите, че това знание ще бъде предавано напред във времето на всички онези, които ще се обучават. Тя и колегите й от Алма матер заедно поемат отговорността по съхраняването и предаването на ценното дарение.
Представителят на отдела за междурегионално и международно сътрудничество в Дома на руската емиграция „А. Солженицин“ Светлана Романова в началото на изказването си благодари на Софийския университет за топлия прием.
Тя запозна присъстващите с историята на Дома на руската емиграция "А. Солженицин". Домът е създаден през 1995 година и основната му дейност е свързана с изследването, запазването и популяризирането на богатото културно и историческо наследство, което са оставили руските емигранти, напуснали родината си след трагичните събития през 1917 г. и Гражданската война, в различни страни по света. Те до края на живота си остават бежанци и така и не успяват да се завърнат в Русия. В емиграция тези хора продължават да работят, да създават произведения.
Светлана Романова разказа, че представителите на Дома ”А. Солженицин" се заемат със задачата да съберат, проучат и запазят това безценно наследство за бъдещите поколения.
Светлана Романова отбеляза, че това, че събитието се провежда в Софийския университет не е случайно, защото именно тук 50 руски учени-емигранти намират работа и реализация. По-голямата част от тях преподават точни науки и медицина, но немалка част са известни филолози: М. Попруженко, Н. Дилевски, който 20 години ръководи катедрата по руски език в Софийския университет "Св. Кл. Охридски", П. Бицили, Н. Трубецкой и др. Светлана Романова изтъкна, че 100 години след тези събития за нея, като представител на Дома "А. Солженицин", срещата с преподавателите и студентите от Университета е истински подарък. Tя подчерта, че не само Домът "А. Солженицин" прави подарък на Университета, но и Университетът им подарява възможността да се реализира тази знакова среща на това историческо място.
Поради спецификата на работата на Дома "А. Солженицин" дарението съдържа много томове мемоарна литература, спомени, дневници, писма на представители на руската емиграция. Днешната изложба запознава присъстващите с това колко високо е качеството на издаване на подобен род литература в момента.
Деканът на Факултета по славянски филологии доц. Бойко Пенчев благодари от името на академичния състав на факултета за направеното от Дом „А. Солженицин“ ценно дарение. „За да я има тази духовна енергия, е нужна любов и грижа – именно това отношение към руския език, литература и култура е събрало всички присъстващи днес“, увери доц. Пенчев. Деканът изказа специална благодарност на всички партньори на факултета както от Дома „А. Солженицин“, така и представителите на Руското посолство у нас, които традиционно оказват голяма подкрепа в изучаването на руския език и култура от българските студенти.
Доц. Бойко Пенчев изрази вярата си, че дарените книги, които са инвестиция в бъдещето, ще се ползват с интерес и с любов.
Роберт Шестаков, съветник в Посолството на Руската Федерация в Република България поднесе поздравителен адрес от името на посланика на Русия у нас Анатолий Макаров. В него той изрази задоволството си, че студентите на Софийския университет ще могат да ползват толкова много и качествена литература. Посланикът отбелязва в адреса си, че високо цени сътрудничеството с Факултета по славянски филологии на Софийския университет. Той пожелава всичките представени на изложбата книги да намерят своите благодарни читатели и те да станат помощници в преподаването и изучаването на руския език.
По време на откриването на изложбата поздрави бяха поднесени и от Стоянка Почеканска главен експерт по руски език в Министерството на образованието и науката в Република България и от проф. Елена Павловска, представител на Руската Академия на науките в България. Йоанна Цекова, студентка в 3-ти курс в специалност „Руска филология“ изрази благодарността си от името на студентите.
В рамките на мероприятието бе изнесена и лекция на тема „Активные процессы в современном русском языке“ от доц. Валентина Климова, преподавател в Държавния институт за руски език „А. С. Пушкин“.