Екипът на лабораторията по екологична биотехнология от СУ „Св. Климент Охридски“ взе участие в кръгла маса, организирана от „Веолия-Софийска вода“ на тема: „Възобновяваме световните ресурси и ролята на кръговата икономика“, посветена на конференцията за климата COP 21 и борбата с климатичните промени. Водещ на събитието беше журналистът от БНТ Добрина Чешмеджиева.
Проф. дбн Яна Топалова от Биологическия факултет на Софийския университет представи доклад на тема: „Насоки, постижения и иновации във възобновяването на световните ресурси“. Студенти от специалността „Биомениджмънт и устойчиво развитие“ представиха съвместен проект със Софийска вода за изчисляване на въглеродния отпечатък на пречиствателните станции за питейни и отпадъчни води на гр. София и ролята на проекта за повишаване на екологичната ефективност на фирмената дейност на територията на Софийска община.
Станислав Станев представи СПСОВ Кубратово като устойчив модел за кръгова икономика. Благодарение на работещата когенерация пречиствателната станция е енергийно независима и сама осигурява необходимите енергийни ресурси за работата си.
Голям интерес предизвика представянето на работата на новоизграденото Столично предприятие за третиране на отпадъци. Инж. Николай Савов обясни, че заводът е модел за устойчиво развитие, в който отпадъците са начален продукт за производството на метан, твърдо RDF-гориво и компост като биотор. Той подчерта ролята на Софийския университет в целевото обучение на екобиотехнолози и партнирането на екипа по Екологични биотехнологии във функциониращия съвместен БИЗНЕС ИНКУБАТОР.
Участниците в кръглата маса се обединиха около становището, че доброто взаимодействие между бизнеса, университетите, общините и държавните администрации е ключов фактор за прилагане на адекватни мерки за опазване и възобновяване на природните ресурси.