В рамките на една седмица Театър-лаборатория „Алма Алтер“ се превърна в място за срещи и културен обмен за всички, които имат интерес към алтернативния, експерименталния и синтетичния театър. Артисти и театроведи от Великобритания, Франция, Русия, Унгария, Чехия, Украйна, Полша, Босна и Херцеговина и България се впуснаха в дискусии, представления, ателиета и прожекции, за да споделят тенденциите и традициите, които наблюдават в международното театрално поле.
В програмата на форума зрителите имаха възможността да гледат представленията „Пионери“ по едноименната пиеса на Дейвид Хънкинс, България; „Да или не“, Чехия; „Горящата гъдулка“, Англия-България; „Лудите“, Франция; „Вътрешно“, Англия; „Проектът Икарус“, Уелс; „Пропадане“, Полша; „На място“, Унгария и да се включат в уъркшопите „Живият театър“ на театър-лаборатория „Алма Алтер“, „Процесът на прозрението“ на Женета Бари и „Физикъл театърът“ на Елиза Мелис.
Сред официалните гости на дискусионния панел бяха проф. Олга Петрова от Русия и Предраг Митрович, федерален министър на културата на Босна и Херцеговина.
По време на фестивала беше и премиерата на филмите от програмата „През третото око на българския модернизъм“ – „Албена“ по Йордан Йовков, „Септември“ по Гео Милев и „Дядо Йоцо гледа“ по Иван Вазов. И трите филма предизвикаха изключително голям интерес сред чуждестранните гости на форума, тъй като им дадоха възможност да се докоснат до произведенията от българската класическа литература в съвременен контекст, с английски субтитри. Най-голямо впечатление направи филмът „Дядо Йоцо гледа“ както заради главните роли, поверени на незрящите актьори Моника Методиева и Андриян Асенов, така и заради брилянтните хореографски решения на д-р Петя Йосифова, хореограф на театър-лаборатория „Алма Алтер“. Програмата „През третото око на българския модернизъм“ се финансира от Комуникационната стратегия на Република България за Европейския съюз, Министерство на културата.
Специален гост на фестивала беше фотографът Терънс Брет, който проследи в детайли всички събития по време на фестивала и ще подготви изложба, която ще има своето международно турне през 2019 година.
Международният арт-форум „Алтер Его“ 2018 беше посветен на 130-годишнината на Софийския университет и 60-годишнината на Университетския театър. „Алтер Его“ беше осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Фонд научни изследвания и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Снимки: Терънс Брет