На заседание на Академичния съвет на Университета ректорът проф. Анастас Герджиков връчи на проф. дфн Петя Янева Почетния знак със синя лента на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояване с високото отличие е на Факултета по класически и нови филологии.
Проф. Петя Янева благодари за високото признание и отбеляза, че за наградата имат принос всички, с които е работила през годините. Тя се върна в спомените си и припомни, че да кандидатства в специалност „Класическа филология“ в Софийския университет я е насърчила преподавателката й по руски език в гимназията. Проф. Янева подчерта, че Алма матер я е научила да поема отговорност за своите решения, на търпение и разказа за предизвикателствата, с които се е сблъсквала през годините.
„Бързах бавно, гледах хубаво и много често бях само с една крачка пред тези, на които преподавах“, каза проф. Янева и благодари на родителите и приятелите си за подкрепата във всичко.
Тя призова колегите си да подкрепят публикационната активност на младите учени и посочи, че добрият дух на Софийския университет може да бъде много продуктивен, ако човек успее да се настрои на неговата вълна.
В края на словото си проф. Янева отправи искрените си пожелания за любов, здраве, човечност, мъдрост, постоянство, интуиция и прозорливост – все неща, които са необходими за един изкушен от науката човек, за да стане изкусен в своята област.
Петя Янева завършва „Класическа филология“ в Софийския университет през 1982 г. От 1 януари 1983г. до днес работи в Университета. Започва като асистент по старогръцки език, става доктор на филологическите науки през 2000 г. а от 2011 г. е професор.
Проф. Янева е титуляр на лекционните курсове „Старогръцки синтаксис“, „Историческа граматика на гръцкия език“ за студентите от специалностите „Новогръцка филология“ и „Балканистика“, „Текстология, тексткритика и едиционна техника“, „Лингвокултурология“ (с оглед на старогръцкия език) за студентите от магистърската програма „Антична култура и литература“, като последните два курса са съвсем нови за България дисциплини.
През годините проф. Янева е водила още различни курсове. Тя е уважаван и обичан преподавател, подготвила е стотици студенти, като по-голяма част от преподавателите в специалностите „Класическа филология“ и „Новогръцка филология“ също са нейни възпитаници. Ръководила е десетки дипломни работи и има трима докторанти.
Проф. Янева има значителен принос в актуализирането и модернизирането на учебния план на специалностите „Класическа филология“ и „Новогръцка филология“, както и за изготвянето на профила на студентите бакалаври по класическа филология и на документацията за учебните практики, приети като образец във Факултета по класически и нови филологии.
Тя е авторитетен специалист по гръцката древност с изключителен принос за разширяване на проучвания у нас на Късната античност и Средновековието. Нейна специална заслуга е връщането в програмата на висшето образование на изучаването на средновековен гръцки език.
Широтата на научните интереси на проф. Янева проличава в трудовете й върху проблеми на гръцкия език за период от над 2000 години (III в. пр. Хр. - XIX в.). Работи активно в полето на медиевистиката, славистиката, старобългаристиката, византинистиката, балканистиката, изворознанието и издаването на средновековни ръкописи.
Проф. Янева е световно признат учен в областта на палеографията и кодикологията с датирането и локализирането на различни ръкописи и първия опит да се очертаят по-ясно връзките между протограф и прототип и предложеното решение за разграничаване на употребата на тези термини; в областта на текстологията и тексткритиката с определянето на основите за издаването на гръцките текстове, свързани с разработване и преосмисляне на теорията за компилациите; в издателската практика с осъществяването и редактирането на издания на отделни паметници и ръкописни архиви.
Особено ярко се открояват дисертацията й за доктор на филологическите науки и участието й в колектива по издаване на Симеоновия сборник (по Светославовия препис от 1073 г.) в три тома. Проф. Янева е автор на първото издание и превод на друг изключително важен паметник на средновековната богословска и философска мисъл – два малки трактата за Божията светлина. Тя има над 40 публикации, а трудовете й са цитирани над 300 пъти.
Участвала е като експерт или ръководител в 7 научноизследователски проекта, в научни форуми в страната и в чужбина.
Проф. Янева е сред малкото специалисти, владеещи гръцки език в целия период на неговото развитие. Това я прави търсен рецензент за множество конкурси.
Чела е лекции в Богословския факултет на Атинския университет, Института по гръцки език към Фондацията за национални изследвания в Атина и Американския изследователски център в София.
През годините проф. Янева е дала и своя принос за развитието на университетското образование в Алма матер и неговото администриране. Участвала е дълги години в Общото събрание на Университета и във Факултетния съвет на Факултета по класически и нови филологии, два мандата е член на Академичния съвет, била е заместник-декан и два мандата декан на Факултета по класически и нови филологии. От 2016 г. е ръководител на специалността „Новогръцка филология“