В 9.00 часа в 65-та аудитория в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна изпитът по история на България. Милен Къчев от гр. София изтегли вариант № 2 на теста и двете теми, от които ще избират явилите се на изпита по история на България:
„Паисий Хилендарски и неговото дело“
и
„Златният век на българската култура (краят на IX – началото на X век). Творци и постижения“.
957 са кандидат-студентите, подали заявления за явяване на изпита.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова приветства кандидатите и изрази увереността си, че всички са подготвени и ще представят отлично себе си и своите учители и наесен ще бъдат студенти на 130-годишната Алма матер.
Деканът на Историческия факултет и председател на изпитната комисия доц. Тодор Попнеделев честити Цветница и пожела успех на кандидатите.
Специалностите, за които кандидат-студентите могат да кандидатстват след успешно положен изпит, са: Философия; Социология; Политология; Публична администрация; Културология; Библиотечно-информационни науки; Публични информационни системи; Философия (на английски език); История; Археология; Етнология; История и география; Архивистика и документалистика; История и политика на Балканите; История и философия; Хебраистика; Педагогика; Социални дейности; Неформално образование; Предучилищна и начална училищна педагогика; Социална педагогика; Специална педагогика; Логопедия; Физическо възпитание и спорт.
С изпит по история на България и изпит по български език и литература бъдещите студенти могат да запишат специалност „Право“, а с изпит по история на България и изпит по английски, немски, френски, испански, италиански или руски език (по избор) – специалностите „Международни отношения“ и „Регионално развитие и политика“.
С успешно издържани изпити по история на България и изпит по английски, немски, френски, испански език (по избор) бъдещите студенти могат да запишат специалност „Европеистика“.
С успешно положени изпити по история на България и по английски и френски език (по избор) може да запишат специалността „История и чужд език“.
В 14:00 часа в 272 аудитория на Софийския университет започна писменият изпит по журналистика. Кандидат-студентите, подали заявления за полагането му днес, са 417.
Те ще пишат по конкурсната тема „Думите отлитат, написаното остава“, изтеглена от Светлина Ангелова от гр. Златица, като другите две контролни теми са: „Мрежата като оръжие” и „Кого следваме“.
Заместник-ректорът на Алма матер проф. Ренета Божанкова пожела на кандидатите ползотворна и целеустремена работа, увереност в своите знания, но преди всичко разбиране за света и за себе си, за да може авторитетната изпитна комисия да ги оцени отлично и да станат студенти на Софийския университет.
Доц. Ефрем Ефремов, председател на изпитната комисия по журналистика, поздрави кандидат-студентите с празника Цветница и изрази убеждението си, че кандидатите ще бъдат прекрасните цветя в букета на Факултета по журналистика и масова комуникация, на голяма част от които на 1-ви октомври 2018 г. ще връчи студентските книжки.
В балообразуването на бакалавърските програми по „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“ влизат оценките от писмения и от устния изпит по журналистика. От тази година в специалност „Книгоиздаване“ ще се взима само по-високата оценка от двата конкурсни изпита, а не сборът, както беше досега в условията за прием; вече ще има възможност по избор за кандидатстване в тази специалност с оценките от матурите по „Български език и литература“, „История и цивилизация“, „Философски цикъл“ и чужд език.
Непроменено остава изискването до устен изпит по журналистика да се допускат издържалите писмения изпит с оценка не по-ниска от добър (3,50).