
На 13 май 2025 г. изследователската група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ проведе кръгла маса на тема „Глобалните предизвикателства и стойността на университетите“ като част от работата си по проекта SUMMIT , финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Събитието събра преподаватели и изследователи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Университета на Силезия в Катовице и Ягелонския университет, Полша, Университета „Витаутас Магнус“, Литва, Университета "Приморска", Словения, и Университета Палацки в Оломоуц, Чехия.
Кръглата маса беше открита от проф. д-р Мария Стойчева, ръководител на изследователската група, с основна лекция, посветена на академичната свобода.
След това участниците продължиха с обсъждане на различните предизвикателства пред академичните среди и висшето образование днес - необходимостта от насърчаване на самоосъзнаването и междукултурното осъзнаване на студентите, гражданската им ангажираност, необходимостта от фокусиране върху устойчивостта и екологичните въпроси, независимо от конкретната дисциплина, от предоставяне на индивидуализирани учебни "пътеки" за студентите, колко далеч са съвременните университети от политическите и икономически процеси и натиск, как университетите могат да осигурят „мост“ между средното и висшето образование и пазара на труда.
Не на последно място, презентаторите се фокусираха върху това как отделните университети функционират в рамките на Европейските университетски алианси и как алиансите като такива могат да помогнат за справяне с някои от съвременните предизвикателства, пред които е изправено висшето образование.
Договор BG-RRP-2.004-0008 за финансиране на проект „СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ – МАРКЕР ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР (SUMMIT)“ по стълб 2 „Създаване на мрежа от изследователски висши училища“ в рамките на компонент „Иновативна България“ от Национален план за възстановяване и устойчивост към програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации.