Начало / Новини / Новини и събития / "Конституционна поликриза и конституционализъм на извънредното положение" събра световни учени в Софийския университет

   
"Конституционна поликриза и конституционализъм на извънредното положение" събра световни учени в Софийския университет

На 4 април 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ беше домакин на академичната конференция „Конституционна поликриза и извънреден конституционализъм“. Организирано от проф. Мартин Белов в рамките на проекта SUMMIT, събитието събра изявени учени и експерти по право от цял свят, за да обсъдят съвременните конституционни предизвикателства по време на криза и извънредно положение.

Конференцията беше открита с приветствие от проф. Мария Стойчева, ръководител на научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства“. Тя обобщи основните постижения на направлението на проекта, което се занимава с конституционализма на извънредното положение и конституционните кризи, като подчерта, че Софийският университет е неразривно свързан с промяната и трансформацията, тъй като е бил домакин на ключови събития от историята на българския демократичен преход.

1

След приветствие и от проф. Белов, който постави акцента върху конституционната поликриза и времето на трансформативни цивилизационни преходи, събитието продължи с панел за концептуалните измерения на конституционните кризи и извънредни ситуации. Панелът бе модериран от Гавин Барет (UCD, Дъблин, Ирландия). Майкъл Грийн (Юридически факултет на Уилям и Мери, САЩ), Гийом Тюсо (Sciences Po, Париж, Франция) и Мартин Белов (Софийски университет, България) анализираха естеството на конституционните извънредни ситуации, като се фокусираха върху връзката между нормативността и кризата, авторитета на извънредните правомощия и конкуриращите се разкази, които оформят конституционните отговори на кризи. Мартин Белов постави акцента върху връзката между наративен суверенитет и квантово свързване на конституционните въображаеми.

5

Вторият панел, модериран от Франческо Палермо (Университет на Верона и Еурак, Болцано, Италия), разгледа ролята на конституционната идентичност и интерпретирането по време на извънредни ситуации. Джордже Гардашевич (Университет на Загреб, Хърватия), Алън Грийн (Университет на Бирмингам, Обединеното кралство) и Лориан Алезар (Университет на Лунд, Швеция) разгледаха устойчивостта на конституционните аргументи, развитието на извънредните положения и обосновката на закона по време на кризи, като подчертаха променящите се правни пейзажи в отговор на извънредни ситуации.

3

След това дискусията се насочи към предизвикателствата на управлението на кризи в многостепенни и консоциални конституционни порядки. Модерирана от Антония Бараджа (Университет на Милано, Италия), тази сесия включваше приноси на учени от Германия, Ирландия, Канада и Италия. Франческо Палермо, Сьорен Кейл (Университет на Пасау, Германия), Гавин Барет и Алисън Маккълъх (Университет Брандън, Канада) анализираха как федералните и многостепенните конституционни системи реагират на кризи, предлагайки сравнителни анализи, особено в светлината на скорошни глобални извънредни ситуации като пандемията COVID-19.

Последният панел, воден от Гийом Тюсо, изследва взаимодействието между популизма, извънредните ситуации и конституционните кризи. Катарина Сантос Ботельо и Марта Висенте (UCP, Порто, Португалия), Козмин Черчел, Университет на Гент, Белгия, Янив Рознай (Университет Райхман, Херцлия, Израел) и Антония Бараджа разгледаха теми като въздействието на популизма върху икономическите конституционни трансформации, използването на извънредни правомощия в исторически и съвременни условия и войнствения конституционализъм в рамките на Европейския съюз.

4

Конференцията насърчи съдържателни дискусии относно развиващите се предизвикателства пред конституционното право по време на криза. Присъстващите се включиха в провокиращи размисъл дебати и обмениха гледни точки за това как конституционализмът може да се адаптира към съвременните политически и социални катаклизми. Събитието завърши със заключителни бележки, обобщаващи ключови прозрения и поставяйки началото на бъдещо академично сътрудничество.

7

Договор BG-RRP-2.004-0008 за финансиране на проект „СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ – МАРКЕР ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР (SUMMIT)“ по стълб 2 „Създаване на мрежа от изследователски висши училища“ в рамките на компонент „Иновативна България“ от Национален план за възстановяване и устойчивост към програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации.