В Аулата в Ректората на Софийския университет започна представянето на колективната монография „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“. Събитието е кулминацията от серията събития за отбелязване на юбилея на най-старата икономическа катедра в България – катедра „Икономика“ в Стопанския факултет на Софийския университет.
Събитието бе открито и модерирано от проф. Стефан Петранов, ръководител на Катедра „Икономика“ за периода 2012-2020 година. Той припомни, че основаването на икономическите катедри изобщо в международен план, в университетите в Европа, става в последните години на 19 век и в първите години на 20 век. Дори Кралското икономическо дружество, което е едно от най-влиятелните икономически общества в областта на икономическата наука, е основано официално през 1902 г. а това е годината, в която е основана и катедрата в Софийския университет. „Това говори за напредничавия дух на нашите предшественици, за тяхната визия за бъдещето, за тяхната отвореност към европейската наука“, каза проф. Петранов.
Проф. Петранов заяви още, че при обновяването на образователните програми на катедрата в трудното време на прехода, както и изобщо при възстановяването на Стопанския факултет на Софийския университет, съществена помощ е получена от Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“.
Той връчи на г-жа Анджела Родел, изпълнителен директор на "Фулбрайт" България, юбилеен плакет като знак за благодарност за оказаната подкрепа и с надежда, че това сътрудничество ще продължи и в бъдеще.
Проф. Петранов отбеляза, че катедрата чества годишнината си така, както подобава на една академична институция – а именно чрез обсъждане на научен труд. Поканени са и дискутанти от различни области на обществения живот, които да дадат своето виждане за проблемите, засегнати в монографията.
Доц. Мариела Ненова представи колективната монография „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“.
На над 400 страници в монографията се търси отговор на въпросите какви са предизвикателствата пред българската икономика при подготовката на страната за членство и как тя може да функционира ефективно в рамките на еврозоната. В трите раздела на колективното изследване, включващо 18 глави, предпоставките за приемане на еврото в България се обвързват с макроикономическите аспекти на членството най-вече от гледна точка на реалния и фискалния сектор и секторните ефекти върху банковата система и капиталовия пазар, валутния контрол и туризма, цифровизацията и дигитализацията на икономиката и нейната енергийна ефективност.
Основните приноси и резултати от колективната монография „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“ се отнасят до систематизиране на извършените от България стъпки по пътя към Валутен механизъм II и до оценяване на степента, в която страната изпълнява формалните и неформалните критерии за участие във финалния етап на Икономическия и паричен съюз. С това изследването допринася за обогатяване на приложната научна литература не само в страната, но и в областта на паричните съюзи изобщо и би представлявало интерес за академичните среди, анализатори и експерти в областта на засегнатата проблематика, както и за всички, които се интересуват от потенциалните ефекти върху българската икономика от присъединяването към еврозоната.
Отделните глави от колективната монография са разработени от изтъкнати преподаватели и учени от катедрата и нейни възпитаници, както и от настоящи и бивши докторанти.