Чл. 11. За обучение в образователно-квалификационната степен „магистър“ могат да кандидатстват лица, отговарящи на следните условия:
1. Да имат завършено висше образование и да притежават образователно-квалификационна степен „ бакалавър“ или „професионален бакалавър“.
1.1. Лицата, завършили висше образование, субсидирано от държавата, и придобили образователно-квалификационна степен „магистър”, не могат да кандидатстват за второ висше образование, субсидирано от държавата, а само за обучение срещу заплащане.
1.2. Лица, притежаващи образователно-квалификационна „професионален бакалавър“ имат право да кандидатстват за обучение само в магистърски програми с утвърден учебен план в същото професионално направление.
2. Кандидатстващите за обучение срещу заплащане трябва да имат успех от дипломата за завършено висше образование не по-нисък от добър (4,00). Средният успех се изчислява на базата на средния успех от семестриалните изпити и успеха от държавните изпити.
3. Кандидатстването за обучение в образователно-квалификационната степен „магистър” става с дипломата за завършено висше образование след средно образование.
Чл. 12. (1) За редовно и задочно обучение могат да кандидатстват:
1. Български граждани и граждани на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, завършили висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „професионален бакалавър“.
(2) Чужденци могат да кандидатстват за обучение в магистърската степен и по реда и условията за приемане на български граждани, ако:
1. Имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България (постоянното пребиваване се удостоверява с документ за самоличност);
2. Имат статут на бежанци;
3. Са от българска народност, удостоверена съгласно нормативни актове на Министерския съвет (Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина).
(3) Статутът на кандидатстващите по чл. 12, ал. (2) се удостоверява с документ за самоличност.
(4) Завършилите висше образование, субсидирано от държавата с образователно-квалификационна степен „магистър” могат да кандидатстват само за обучение срещу заплащане.
Чл. 13. Граждани на държави извън Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, временно пребиваващи в Република България, не могат да кандидатстват по реда на този правилник, с изключение на кандидатстващите по чл. 12, т. 2 и 3.
Чл. 14. Кандидатите подават документи за магистърски програми към специалности в различни факултети, ако отговарят на изискванията за съответната магистратура.