Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Доц. д-р Тодор Ялъмов продуцира STEAM спектакъл „Плие“ (πλίε)

   

23.10.2023

 

На 17 септември в гр. Джебел и на 18 октомври 2023 г. в гр. Кърджали беше представен спектакълът πλίε („Плие“), продуциран от доц. д-р Тодор Ялъмов. Концепцията на πλίε е да се демонстрира иновативен начин на учене на математика и физика чрез музика и танц (STEAM подход) и да се повиши капацитетът на местната общност (Народно читалище „Христо Смирненски“) в гр. Джебел да управлява проекти. Спектакълът беше подкрепен от програма „Любителско творчество ‘22“ на Национален фонд „Култура“.

Тази инициатива може да бъде разглеждана в стратегическата рамка на проекта UniverCity за изграждане на устойчиви партньорства между университетите и местните общности и като принос към мисията на факултета да ангажира и вдъхновява следващите поколения чрез експериментиране и изграждане на междукултурна чувствителност. Разбира се – и като обогатяване на видовете сътрудничество между колегията на Стопански факултет и средното образование.

Screenshot 2023-10-23 090644

На снимките: плакат (вляво); режисьорът Красимир Добрев, Седеф Мехмедали и танцьори от читалището (вдясно).

Режисьор на спектакъла е известният български актьор Красимир Добрев от Държавен куклен театър – Варна, който е носител на най-престижната театрална награда в България „Аскеер“ и е режисирал редица образователни представления. Художествени ръководители са г-н Юксел Есен и г-жа Селиме Сали, които работят с младите танцьори цяла година.

Плие е балетен термин и основна „буква“ на класическия балетен език, но в същото време заглавието играе с математическите и физически константи π, λ, ί, и ε, които се илюстрират по различен начин. В пиесата малките танцьори имаха своеобразен балетен клас с множество плиета на музиката на „пи“ (π), а балерините показаха вариация, инспирирана от кубчето на Рубик на музиката на числото на Ойлер (“ε”). Музиката е алгоритмично генерирана на базата на съответствие между цифрите от 0 до 9 и нотите. Добавена е и алгоритмична хармония.

Screenshot 2023-10-23 091026

Снимка: Нотите на „пи“: Източник: David Macdonald.

В спектакъла има фуете, което е в основата на физично обяснение на силите и свойствата на танца (въртящ момент, триене, инерция (“ί”), център на тежестта). За разнообразие музиката за фуетето от „Лебедово езеро“ беше изпълнена на бузуки от г-н Дженгисхан Алтънсой, който е „Еразъм +“ гост-учител в СУ „П.Р. Славейков“ в гр. Кърджали.

Балетни хореографи бяха Мина Ялъмова, балерина в Държавна опера – Бургас, и Елена Димитрова, ученичка в 12 клас на Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“. Елена е участничка в годишната конференция на Стопански факултет през 2021 г. в секцията „Пазари, изкуство и изкуствен интелект“, модерирана от доц. д-р Ия Петкова. Тогава Елена изнесе презентация на тема „Изкуствен интелект и изкуство“ и демонстрира свой софтуерен продукт.

Screenshot 2023-10-23 091431

Снимка: Тракийски танц на академик Петко Стайнов

Художествените ръководители в читалище „Христо Смирненски – 1924“ успяха да мотивират всички участници да излязат от зоната си на комфорт, да експериментират с пластиката и ритъма на познатите им танци, за да разкажат една STEAM история. В женската група участват и две учителки, които споделиха, че ще използват елементи от репетициите и спектакъла в преподаването си. Г-н Бюлент Ахмед, председател на читалището, споделя: „Проектът, който реализирахме с помощта на Фонд Култура беше голямо предизвикателство за нас, но сме щастливи, че децата и обществеността ни успяха да преживеят тази иновация в любителското творчество. Децата учат в СУ „Христо Ботев“, където по-рано се направи STEM център. По-големите ученици дойдоха и снимаха репетициите и спектакъла, за което им благодаря, а ние добавихме „А“ от art – изкуството“.

Г-н Добрев, режисьор на спектакъла, споделя: „Плие“ е образователно представление, което съчетава в себе си музика, танц, математика, 3D холограмни изображения и т.н. в името на това децата да се запознаят по един любопитен начин с връзките между тях, както и да се срещнат с числата на Фибоначи“. Акцент в спектакъла бяха именно числата на Фибоначи, които освен забавна математика и съществена част от природата (слънчоглед, охлюв и т.н.) се прилагат в редица икономически модели и например в т.нар. фибоначни корекции при търгуването на финансовите пазари.

Screenshot 2023-10-23 091802

Снимка: Танц на числата на Фибоначи

Проектът „Звук, танц и наука“ на НЧ „Христо Смирненски“ с участието на доц. д-р Ялъмов ще служи като учебен казус в курсовете му към съвместните магистърски програми между Стопански факултет и ФНОИ – „Музикален артмениджмънт“ и „Аудиовизуален дизайн“ и е пример за комуникация на науката. Тази нова роля на продуцент на спектакъл и на предприемач в областта на културата е естествено продължение на предишни негови инициативи като „Цирк на науката“ (научна комуникация през игра и експерименти, насочени към деца в рамките на „Детския панаир“), Coder Dojo (програмиране за деца) и участието му в създаването на TechnoMagicLand.

Screenshot 2023-10-23 092052

Снимка: Моменти от представлението в гр. Кърджали. Източник: „Родопи24“.

Screenshot 2023-10-23 092305

Снимка: Финал на премиерата в гр. Джебел.

Снимките са предоставени от клуба по фотография към СУ „Христо Ботев“, гр. Джебел.