Начало / Университетът / Факултети / Богословски факултет / Специалности / Магистърски програми / Богословски факултет / Съвременни аспекти на богословието / Обучение / Анотации или учебни програми на курсовете / ЦЪРКОВНОТО ИМУЩЕСТВО СПОРЕД КАНОНИТЕ НА ЦЪРКВАТА

   

Съвременната концепция за магистърската степен във висшето богословско образование в България изхожда от постановката, че завършващите магистърска програма във висшите богословски школи трябва да придобият задълбочена подготовка, която е гарант както за решаването на актуални теоретични въпроси, така и за успешното справяне с практически казуси в хода на бъдещата им професионална дейност като богослови.

Появата на подобен лекционен курс е продиктуван от факта, че напоследък много актуален се оказа въпроса със стопанисването и управлението на имотите в Българската православна църква. Това даде възможност за много спекулации и коментарии по тази тема. Затова запознаването и разясняването на някои основните въпроси, свързани със същността, видовете и предназначението на църковното имущество, както и проблема за неговото стопанисване и управление е от особена важност в подготовката на магистрите богослови.

Настоящият курс се явява тясна специализация в областта на практическото богословие и е неразривно свързан с дисциплините Църковно право и Устройство и управление на БПЦ.

Съдържанието на програмата се базира на основните положения и принципи на църковното и от части на съвременното държавно законодателство.

Лекционната част на курса осветлява основните категории и понятия по отношение на разглежданата проблематика, както и исторически поглед върху въпроса за състава, стопанисването и управлението на църковното имущество. Това ще даде възможност на студентите да придобият по-задълбочени познания по въпроса, което е гарант за понататъшна самостоятелна работа с препоръчителната литература и практическата им дейност като бъдещи клирици или служители в църковната администрация. В процеса на обучение не се предвиждат практически упражнения. В тази връзка е необходимо да се спомене, че в хода на преподаване студентите ще се запознаят не само с теоретичните положения по разглежданите въпроси, но ще имат възможност да анализират някои практически ситуации и правни казуси, предложени от преподавателя или от самите тях.