Начало / Университетът / Факултети / Богословски факултет / Специалности / Магистърски програми / Богословски факултет / Съвременни аспекти на богословието / Обучение / Анотации или учебни програми на курсовете / БИБЛЕИСТИКА - СТАР ЗАВЕТ

   

Библейската археология намира място в първия основен дял от кръга на богословските дисциплини – Библеистика и е въведителна наука към екзегетиката, която заема централно място в изследванията на този дял. Като наука Библейската археология си служи с всички начини на научното изследване, както по своя метод, така и по системата на изследване. Тя има пряко отношение към широк кръг исторически, социални, филологичсески и естествени дисциплини, които в различни етапи се използват комплексно при реконструиране на историческото минало, което е свързано с обширен географски терен за един период откъм 10 000 г. пр. Хр. до I в. сл. Хр.

Дисциплината „Тълкувание на Свещеното Писание на Стария Завет” се числи към комплексния научен дял „Библеистика- Стар Завет”, в който заема централно място. Тя цели правилното разбиране и предаване на библейския текст, като за целта използва всички знания придобити в пропедевтичните дисциплини: Въведение в Свещ. Писание, Библейска археология, Библейски еврейски език, Херменевтика.

Основната част на дисциплината, Херменевтиката, чрез трите си дяла – ноематика, евристика, профористика- полага основните изисквания, правила и методи за правилното разбиране и предаване на смисъла на текста.

Кратък преглед на родната екзегетика е необходим, от една страна, за да се насладим на умението на нашите средновековни екзегети, а от друга страна, за да направим равносметка на състоянието на родната екзегетика днес.