проф. дхн ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ
стая 427, телефон 02 8161 685
e-mail georgs@chem.uni-sofia.bg
проф. дхн МИХАИЛ ЕВСТАТИЕВ |
доц. дхн АНТОН АПОСТОЛОВ
стая 660 телефон 02 8161 418
email Apostolov@chem.uni-sofia.bg
доц. д-р ЕЛЕНА ВАСИЛЕВА
стая 660, телефон 02 8161 614
e-mail evassileva@chem.uni-sofia.bg
доц. д-р ЕЛЕНА КАМЕНСКА
стая 706, 702, телефон 02 8161 463, 02 8161 368
e-mail: kamenska@chem.uni-sofia.bg
доц. д-р ЛЪЧЕЗАР ХРИСТОВ
стая 118, телефон 02 8161 678
e-mail christov@chem.uni-sofia.bg
гл. ас. д-р КОНСТАНС РУСЕВА
стая 650, телефон 02 8161 495
email: ohtkr@chem.uni-sofia.bg
стая 650, телефон 02 8161 209
e-mail: ohtms@chem.uni-sofia.bg
докторант ДЕНИЦА НИКОЛОВА
стая 657, телефон 02 8161 495
e-mail dnikolova@chem.uni-sofia.bg
Уеб сайт: http://labpolymers.com
Изследванията в областта на полимерите се провеждат в две основни направления:
а) структура и свойства на полимерни материали;
б) водоразтворими полимери, полиелектролити и биополимери.
Структура и свойства на полимерните материали. Изследванията в областта на полимерите в Химическия факултет започват през 1967 г. от Стойко Факиров, асистент в катедра ОХТ. Изследванията в това направление са провеждани от Стойко Факиров, Илия Сеганов, Надка Аврамова, Михаил Евстатиев, Антон Апостолов и Елена Василева, посочени по реда на включване в изследванията.
Научните интереси на проф. М. Евстатиев, доц. д-р А. Апостолов, доц. д-р Е. Василева са насочени към методи за изследване и охарактеризиране на полимерни материали и композити, физична и химична модификация на полимерни материали, биоразградими полимери за медицински цели, полимерно тъканно инженерство, полимерно материалознание, полимерни нанокомпозити. По-значими резултати от тези изследвания са:
1. Създадена и промишлено е внедрена технология за посттвърдофазна поликондензация на линейни поликондензати.
2. За пръв път е използван метод за ултраохлаждане на полимерни стопилки и последващо зонно изтегляне за получаване на високомодулни и високоякостни хомополимери и полимерни смеси.
3. Предложен е метод за получаване на ламинати от биоразградими полимери и полимерни влакна.
4. Предложен е метод за подобряване на механичните свойства на биоразградими ортопедични импланти.
5. За пръв път за създадени пултрузни високоякостни изделия от съвместно изпредени къси природни влакна с полипропилен.
6. Създаден е съвършено нов тип композити, т. нар. микофобрилно усилени композити на база полимерни смеси. Основните предимства на тези полимери са ниска цена, лесна преработка, понижено тегло и пълна рециклизация.
7. Проектирана и промишлено реализирана е инсталация за производство на микофобрилно усилени композити и ориентирани полимерни смеси, съдържащи наночастици.
Доцент Н. Аврамова се включва в изследователската работа на катедрата по полимери като аспирантка през 1976 г. Научните проблеми, по които работи, са свързани с полимерното материалознание; твърдофазна поликондензация; аморфно състояние на полимерите, кристализация на полимерите; структурна памет на полимерни стопилки; съвместимост на полимерни смеси; полимерни ламинати; полимерни мрежи; определяне на равновесната температура на топене на полимери; термодинамика на транспортни процеси в полимерите.
Научият продукт на това направление се състои от около 400 публикации предимно в международни списания, над 150 участия в национални и международни конференции, както авторство и съавторство на 14 книги и монографии.
Водоразтворими полимери, полиелектролити и биополимери. Изследванията в тази област започват през 70-те години с работата на постъпилия по това време асистент Г. Георгиев. През 1984 г. е основана лаборатория с това название поради връзката между синтетичните полимери и биополимерите. В това направление работят проф. Г. Георгиев, доц. д-р Л. Христов, доц. д-р Елена Каменска. Основните насички в които се работи и по-значимите научо-приложни приноси в тях са:
1. Синтез и свойства на съполимери. Направен е обобщен модел на съполимеризация, модел на Георгиев-Зубов за алтернираща съполимеризация и блокова съполимеризация с хипервалетни йодни инифертери.
2. Взаимодействие на полиелектролити с лекарствени вещества, багрила, метални йони и биополимери. Изследванията в това направление са позволили разработването на оригинални методики за макро-, микро-, а сега и за нанокапсулиране на посочените субстанции.
3. Дефиниране на нов вид амфифилност, характер на полицвитерйоните (ПЦ). Разработен е оригинален модел за тълкуване на тълкуване на уникалните био- и хемосъвместимост на ПЦ. С няколко институции се работи за приложението на ПЦ за разработване на нови матрици за лекарствени таблетки, за облагородяване на хирургическите херниални мрежи и др. Доказани са протекторните и хелперните свойства на ПЦ за някой ензими.
4. Синтезиране и приложение на фотозимите. Техните свойства позволяват прилагането им за пречистване на замърсени води, облагородяването на текстилни материали, в динамичната фототерапия и биоминерализация, което е съдържанието на подписан с Европейската комисия проект.
Резултатите от научноизследователската работа по това направление са публикувани в над 200 статии, а проектните разработки с промишлените и стопански организации, които са около 50 на брой са отразени в 17 изробетения и 3 патента.