Близо 215 студенти, докторанти и постдокторанти от 17 държави и 62 научни институции се събраха в Софийския университет, за да вземат участие в Третия международен филологически форум за млади изследователи „Полéта на сътрудничество“, организиран от Факултета по славянски филологии. Форумът е част от тържествените събития по случай 130-годишнината на Алма матер.
Откриването на тридневния научен форум се проведе в Аулата в присъствието на заместник-ректора на Софийския университет проф. д-р Ренета Божанкова, декана на Факултета по славянски филологии доц. Бойко Пенчев, участници във форума, организатори и гости.
Проф. д-р Ренета Божанкова поздрави организаторите и участниците във форума и подчерта, че заглавието на форума „Полето на сътрудничеството“ обещава през следващите дни преподаватели и студенти да чуят разработките и идеите за научна работа, които младите изследователи са подготвили. Да чуят това, което форумът в рамките на няколко години активно подкрепя - първите изяви, научните дебюти, срещи, от които произтичат следващи, много важни решения за научната кариера на всеки от младите гости и, разбира се, на българските млади изследователи.
Проф. Божанкова изрази своята благодарност за усилията на организационния комитет, който месеци наред работи, за да се осъществи това важно събитие в календара на научната дейност не само на Факултета по славянски филологии, но и на Софийския университет. Тя благодари и на деканското ръководство в лицето на декана доц. Бойко Пенчев, без чиято подкрепа това събитие не би могло да се случи.
„Поздравявам ви и от името на ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков и искам да изразя задоволството ни, че следващите няколко дни Софийският университет с неговите аудитории и зали ще бъде дом на този престижен научен форум“, каза още проф. Божанкова и подчерта, че това научно събитие е още в младенческа възраст, но обещава да узрява, да се развива, и да остане в историята на вече 130-годишния Софийски университет.
Деканът на Факултета по славянски филологии доц. Бойко Пенчев също отправи своя поздрав и заяви, че Факултетът много държи на този научен форум: „В богатата ни програма той е една от проявите, с които с право можем да се гордеем. Смятаме за много важно възможността младите изследователи да могат да представят своите идеи и интереси на един такъв форум. Смятам, че затварянето в тесните дисциплинарни и национални граници пречи и ограничава младия хуманитарист и затова подобни прояви са от изключително значение“.
Доц. Пенчев заяви още, че държи да изрази благодарността си за тежката работа, която са извършили организаторите и особено на доц. Венета Савова и гл. ас. Надежда Стоянова.
Той изрази задоволството си, че освен докладите и кръглите маси, във форума има и богата съпътстваща програма, има различни дискусии, разговори с български писатели, премиери на интересни книги.
Деканът припомни стиха на големия български поет Николай Лилиев „Какво ще кажем ние на младите сърца“ и подчерта, че това е един много тежък въпрос. „Искам да ви уверя, че форумът е важен не само за младите участници. Той е важен и за по-опитните колеги, които участват под една или друга форма в него като лектори, като модератори, като слушатели. За нас е важно вашето присъствие. То ни мотивира. И съм сигурен, че колегите, които участват в този форум, имат какво да кажат на младите сърца, а младите сърца са отворени да го приемат“, каза още доц. Пенчев и пожела продуктивни дискусии и много приятелства.
В поздрава си към участниците главен асистент д-р Надежда Стоянова акцентира върху научните ръководители, дали своите препоръки за участниците във форума. „Ние бяхме много впечатлени от ангажимента на научните ръководители, от това, че получихме препоръки от авторитетни имена в областта на славистиката, които показаха тяхното доверие и отношение към младите учени. Вярвам, че имаме наистина много стойностни доклади в предстоящия форум“, каза гл. ас. д-р Стоянова и благодари на колегите, помогнали изключително много в организацията на научното събитие, както и на факултета за оказаното доверие.
Доц. д-р Венета Савова заяви, че за нея е изключителна привилегия да е съпричастна към дългоочаквания научен форум. Тя благодари на самите участници и на техните научни ръководители. „Във времена, в които хуманитаристиката е някак сиротно дете за обществото, включително и за образователните институции, да отдадеш време, сили, енергия и вдъхновение и да ръководиш научната работа на млад колега, е истинско призвание и отдаденост“, отбеляза доц. Савова и подчерта, че тук е мястото да се каже, че най-важното и отговорно отношение е именно на научните ръководители и изрази благодарността си към тях – тези, които ръководят, подкрепят, критикуват своите възпитаници. Доц. Савова приветства и гостите, дошли от близо и далеч, и им пожела много нови приятелства, вдъхновени идеи, да имат много по-широк кръг от възможности за координация, консултация и взаимопомощ.
Доц. Савова благодари на Издателска къща „Критика и хуманизъм“, осигурила книги за всички участници и доброволци, както и на всички, застанали зад тяхната идея, зад концепцията на форума. Тя отбеляза още, че събитието е част от честванията по повод 130-годишнината на Софийския университет, който винаги гостоприемно отваря своите двери, за да сподели идеите и за да ни приканва всеки път да се връщаме – по-различни и по-богати.
Форумът продължи работата си с пленарни доклади. В рамките на научния форум участниците ще дискутират в няколко тематични секции: „Езикът: история и теория”, „Преводът: теория и практика”, „Средновековна култура и литература“, „Литературата: история и теория“, „Културна антропология, фолклористика и етнология: история и съвременни реалности“, „Нови медии, театър и кино. Художествена условност и виртуална реалност“ и „Езиково и литературно образование: предизвикателства и възможности“.
Конференцията се финансира по проект „Трети международен филологически форум за млади изследователи „Полѐта на сътрудничество” (80-10-126/25.04.2018) към Фонд „Научни изследвания” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и се осъществява със съдействието на Факултета по славянски филологии и спомоществователството на Издателска къща КХ – Критика и хуманизъм.
Организатори: проф. д-р Людмил Димитров, проф. д-р Амелия Личева, проф. д-р Красимира Алексова, проф. д-р Татяна Ангелова, доц. д-р Тодор Христов, доц. д-р Венета Савова, гл. ас. д-р Аглая Маврова, гл. ас. д-р Надежда Стоянова, гл. ас. д-р Мартин Стефанов, гл. ас. д-р Теодора Цанкова, гл. ас. д-р Иван Петров, хон. ас. д-р Жанета Златева, хон. ас. Георги Георгиев
Докторанти: Мария Русева, Кристиян Янев, Борислава Иванова, Велимира Божилова, Костантин Адирков, Илиян Шехада, Александра Александрова, Кристина Колева
Студенти: Николай Генов, Ванеса Андонова, Борис Илиев, Мария Янкова и др.