Във Факултета по журналистика и масова комуникация БНТ представи своя проект ЕП 202ПЕТ, съфинансиран от Европейския парламент. Проектът се базира на Бялата книга за бъдещето на Европа от 1 март 2017 г. и нейните пет сценария за развитие до 2025 г. Основната цел на БНТ е посредством пет телевизионни продукции, подкрепени от специален уеб модул, да популяризира и мултиплицира познанията относно идентичността, ролята и политическата природа на Европейския парламент като единствената демократично избрана институция.
Телевизионните продукции ще бъдат излъчени в периода на Българското председателство и ще допринесат за запознаването на аудиторията с взаимната обвързаност на европейските институции в процеса по вземане на решения за бъдещето. Това е най-мащабният проект досега на Българската национална телевизия. Политическо риалити, поредица от документални филми, пътуващо студио, дискусии и специална интернет платформа ще доближат до зрителите идеята за Европейския съюз. За телевизионните дискусии и пътуващия формат в България е предвиден и жестомимичен превод с цел приобщаване и на зрители в неравностойно положение.
Снимки: БНТ
На събитието присъстваха заместник-министърът за българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г. Моника Панайотова, ръководителят на Информационното бюро на Европейския парламент в България Теодор Стойчев, преподаватели и студенти от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет.
До средата на 2018 г. зрителите ще имат възможност да видят документалната поредица “Българското пътуване в Европа”, която ще представи някои от основните предизвикателства пред Общността през погледа на младите хора.
На пресконференцията продуцентът Надя Обретенова представи интригуващи подробности от работата на екипа. В заснемането на всеки от епизодите участие ще вземат четирима младежи, подбрани чрез кастинг. Съвместно с продуцентите на всеки от филмите – водещи журналисти от обществената медия, те ще посетят седалищата на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург, ще имат възможност да се срещнат с представители на европейските институции, ще разговарят с граждани на различни европейски държави в търсене на общите очаквания за бъдещето на Европа.
Продуцентите Камен Коларов (БНТ Пловдив) и Добрина Грачанлиева (БНТ Благоевград) представиха първите спирки на “Пътуващо студио на БНТ2”. Форматът ще даде възможност да бъде чут гласът на гражданите от различни места в България за житейските измерения на присъединяването на страната ни към ЕС, проблемите на членството, перспективите и възможностите, които очертава съвместното бъдеще. Регионалните аспекти на ползите и предизвикателствата от членството на страната ни в Европейския съюз ще бъдат разисквани в две директни телевизионни дискусии в Пловдив и Благоевград.
В рамките на проекта ще бъде продуцирано и телевизионното политическо риалити „Обещанието“ - оригинален формат на БНТ. Форматът, който има състезателен характер, ще насочи общественото внимание към най-чувствителната част от обществения живот: изпълнението на политическите обещания. Продукцията включва поредица от седем студийни дискусии, излъчвани директно, с участието на евродепутати. Ще бъдат проследени техните гледни точки за бъдещето на Европа и как изпълняват политическите си ангажименти. Продуцент на „Обещанието“ и ръководител на екипа, който ще реализира предаването е Анна Яковлева – делегиран продуцент „Обществени и социални проекти“.
Атрактивна възможност за пряко участие в проекта предоставя специализираната интернет базирана платформа „Ако бях евродепутат“, представена от Валери Маринов-ръководител на Направление „Мултимедия“. Платформата, която е насочена към младите хора на възраст 18-30 години, ще бъде активна от декември 2017 г. Те ще имат възможност да бъдат виртуални евродепутати и да предложат своя собствена програма. Три от най-добрите „политически“ идеи ще бъдат предложени на евродепутати и наистина изпълнени. Специализираната секция ще бъде достъпна и чрез уеб банер на www.bnt.bg и http://news.bnt.bg (където са налични всички материали от EuroParlTV).
В сайта на БНТ може да бъде проследено и развитието на проекта, както и да бъдат гледани кратки пояснителни видеоматериали по теми и проблеми от обществен интерес и свързани с дейността на европейските институции или с актуални събития в Европейския съюз.