Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Разходка из историята на двореца в Балчик

   

Университетски ботанически градини Ви канят на исторически семинар.

Темата на семинара е "Историческо проучване на автентичността във връзка със създаването, развитието и функционирането на лятната резиденция на румънската кралица в гр. Балчик до 1948 г."

Събитието ще се проведе на 22 ноември от 10:00 часа в Зала 1 на Ректората.

Ще бъдат разгледани, анализирани и обсъдени известни налични документи, скици и др., касаещи конкретна информация, свързана с идеята за изграждане на лятната резиденция на румънската кралица в гр. Балчик.

На семинара ще вземат участие НП посланика на Р. Румъния, представители на ИКОМОС – България, Националния институт за недвижимо културно наследство при Министерство на културата, Съюза на ландшафтните архитекти в България, Съюза на архитектите в България, историци, гости.

Ще бъдат показани за първи път оригинални скици на парка, градините и някои от сградите, предоставени от Националните архиви на Румъния.

Особен интерес представляват оригиналите на застрахователните полици, инвентаризационните описи на сгради и съоръжения, както и на архитектурно-паркови елементи, някои от които са изгубени във времето. Установяват се изчезнали архитектурни обеми: Пушалнята (,,Кара Далга”), храмът Мария Рух, винарна с дегустационен цех, Юзината, голяма част от акведуктите и иригационната система. Направен е паралел по отношение на някои архитектурни и паркови елементи на други резиденции на румънската кралица: Бран, Копачене, Котрочени, Скровище и други.

Разкриват се елементи на растителния състав на парка по онова време, чрез анализ на оригиналните заявки за семена и разсади на дворцовите градинари.

За първи път се представя опорно-сравнителен план на недвижимата културна ценност, който представлява топографско ситуиране на архивните скици върху съвременен кадастър.

Материалите на семинара ще бъдат публикувани, за да могат да бъдат използвани от широката публика, специалисти, учени - за изграждане на актуална концепция за опазването и използването на тази недвижима културна ценност с цел тя да намери своето място в балканското културно пространство.

Коментари

Влез, за да коментираш.