Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Първата изпитна сесия продължава

   
Първата изпитна сесия продължава

Първата изпитна сесия продължава, тази неделя ще се проведат кандидатстудентските изпити по Математика 2, Изобразително изкуство и География на България.

Изпитът по Математика – второ равнище в СУ "Св. Климент Охридски" е писмен и се състои в решаване на осем задачи. При решаването на задачите се използват знания от различни теми на училищната програма по математика. Всеки кандидат-студент трябва да се стреми да изложи решенията на задачите от изпита пълно, кратко и ясно, като се използва въведената в училище математическа символика. Необходимо е решението на всяка задача да съдържа кратки обосновки и обяснения за означенията и въз основа на кои теореми, аксиоми или определения са извършени съответните доказателства, пресмятания, построения и изводи. Решаването на задачите не предполага използването на помощни изчислителни средства.
Кандидат-студентите номерират задължително поотделно беловата и черновата. Писмената работа се оценява по решенията, изложени в беловата и по изключение в черновата, ако кандидат-студентът изрично е посочил мястото им там.
Възможно е някой задачи на конкурсната тема да допускат няколко начина на решения. Различните начини за решаване се оценяват еднакво. Освен това, ако на писмения изпит кандидат-студентът реши дадена задача по повече от един начин, зачита се само един от тях.
При провеждането на изпита се допуска използването на химикалки (пишещи синьо), черен молив, линийка, триъгълник, пергел и гума. Не се разрешава ползването на калкулатори, електронни бележници и портативни компютри.
Единственото разрешено помагало по време на изпита е Справочник по математика за кандидат-студенти, издаден от Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски" не по-рано от 2007 г. (с червена корица).
Време за провеждане на изпита 4 часа.
Темите от минали години могат да се намерят на адрес: http://www.fmi.uni-sofia.bg/ksk

Изпитът по Изобразително изкуство се състои от два компонента:

1. Рисуване по натура
За рисуване по натура кандидатът закупува със собствени средства хартията за рисуване от книжарницата на ФНПП (бул. "Шипченски проход" 69А) в деня на изпита по време на регистрацията. Останалите материали (моливи, креда или въглен, бои, гуми, четки, съдове за вода и др.) също се осигуряват от самия кандидат. Каниддатът избира един от двата варианта:
а) Натюрморт (с молив, креда или въглен) - 4 часа, формат 50/65 см.
Изброените материали са равностойни помежду си и се използват по избор от кандидата, без този избор да влияе върху оценката.
Ясно оформена, конструктивна, правилно композирана рисунка от съответна определена гледна точка със строго придържане към видимите (перспективните) изменения на линиите, формите и светлосянката.
или
б) Цветна задача (акварел, темпера, акрил) - 4 часа, формат 50/65 см.
Интерпретация на група предмети по отношение на композиция, цвят и форма. Предметите се задават от комисия, без да са композирани предварително. Всеки кандидат подбира броя, начина на композиционно изграждане, цветовата гама и третирането на формата. Възможни варианти на цветната задача: обемно-натурно/декоративно-плоскостно. Всеки кандидат избира варианта, без този избор да влияе върху оценката.
2. Събеседване
До събеседването се допускат кандидати, издържали успешно изпитите по Рисуване по натура (Натюрморт илиЦветна задача). Всеки кандидат задължително трябва да отговори на следните въпроси:
1. Споделете впечатленията си от посетени у нас художествена изложба, музей, галерия или друга изява на художници
2. Изяснете особеностите на творческия процес и изразните средства във Ваши творби, които сте представили на събеседването в оригинал.
Методически указания
В хода на събеседването се изявяват и интересите на кандидата по отношение на съвременния художествен живот. Кандидатът споделя своите впечатления и оценки от посетени изложби, галерии, музеи, според възможностите, с които разполага, за да се запознае с тях (в София или в страната). Поощрява се също самостоятелността на подбора и преценката, а не количеството на фактите.
Кандидатът предтавя свои творби, избрани по лична преценка в оригинал. Поощрява се умението му да изложи мотивирано и убедително идеите, намеренията и задачите, които са го ръоводили при избора на един или друг проблем, тема, сюжет, жанр и т.н. при осъществяване на дадена творба.
Забележки:
1. Не се разрешава подмяна на листовете, освен в случай на фабричен дефект (скъсване, замърсяване, прегъване), който не позволява качествено и своевременно изпълнение на рисунката, подмяната се извършва преди началото на изпита.
2. Изпитът е анонимен. Забранява се поставянето на каквито и да е надписи и знаци по листовете. При установяване на подобни нарушения изпитът на дадения кандидат се анулира.
3. Изпитът Събеседване разкрива комуникативните езикови умения на кандидата, неговата способност за диалог. Поощрява се правилната българска реч, ясното произношение, плавната мисъл, бързите и адекватни реакции при събеседването, спокойствието, уверените отговори и отстояването на собственото мнение и позиции с нужната степен на обоснованост.
4. Максималният бал е 12. Образува се от: оценката от изпита по Натюрморт или оценката от изпита Цветна задача плюс оценката от изпита по Събеседване.

Изпитът по География на България е писмен и продължава 4 часа. Кандидат-студентите ще имат право на избор да разработват една от изтеглените три теми.
Повечето от темите, включени в Програмата по география на България включват съдържанието на няколко урока. При писмената разработка трябва да се спазват препоръките, посочени в методическите указания. Анализът и оценките на разглежданите географски обекти и явления трябва да се извърши задълбочено и логично, като се привеждат верни факти и доказателства за тенденциите в тяхното развитие. Конкретните данни по темите Население, Селища, Стопанство и Социално-икономически региони трябва да бъдат актуализирани - да се отнасят за 2007, 2008, 2009 и 2010 г. При подготовката си кандидат-студентите трябва да ползват подходящи географски карти и атласи на България. По този начин се улеснява и разширява усвояването на необходимия материал по География на България и се формират правилни пространствени представи.
Основно изискване към кандидат-студентите е логично изложение на съдържанието на темата, коректно използване на фактите, задълбочени анализи и вярно формулирани обобщения и изводи, завършеност на темата, добра езикова култура и правописна грамотност.
Не се разрешава внасянето на шаблони и чертежни инструменти, както и използването на молив.

 

Коментари

Влез, за да коментираш.