26.03.2024
В Деня на водата (22 март) в Стопански факултет, съвместно с партньорите ни от Центъра за обучение и квалификация към Ютилитис Сървисис, Сдружение „Про.Ютилитис клуб“ и с официалната подкрепа на Софийска вода, част от Veolia, се проведоха интересни дискусии за ВиК индустрията, дадохме награди на студентите с най-добри проекти за инициативи за ефективно потребление на водните ресурси и представихме компютърен образователен модел „Пътят на водата в град София“.
Сред официалните гости на събитието бяха:
- д-р Ивайло Касчиев, заместник-председател на Мрежата на водните регулатори от Европа и директор на дирекция „ВиК услуги“ в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР);
- Ана Манярова, Старши мениджър „Регулиране и изпълнение на договора за концесия“, Софийска вода АД;
- Проф. д.ик.н. Желю Владимиров и проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова, Стопански факултет, СУ „Св. Климент Охридски“ – изследователи по проекта „Наследство БГ";
- доц. д-р Венци Божков, зам.-декан на Хидротехническия факултет на УАСГ;
- ас. Васил Караиванов, председател на Българската макроикономическа асоциация.
Дискусията „Икономика на водната индустрия“ беше водена от доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет. Д-р Ивайло Касчиев, представител на КЕВР, сподели за сериозните предизвикателства на държавите от Южна Европа, подложени на „воден стрес“ през последните години, както и необходимостта от по-активни мениджърски действия на българските водни оператори в условията на променящ се климат. Васил Караиванов представи търговските практики водата, като „стока“, която вече се търгува на борсите в някои щати в Америка. Тенденцията за сериозни суши в различни части на САЩ, предопределя водните ресурси от ниво „услуги“ да се трансформират към фючърсни инструменти на борсов принцип.
Ана Манярова, от Софийска вода, разказа за добрите практики на водния оператор по отношение на кръговата икономика, дигитализацията на процесите в компанията, инициативите за енергийна автономност и водна ефективност в системи.
Доц. Венци Божков, предизвика аудиторията с настъпилите климатични промени в България, а именно кратките и с висок интензитет валежи, предизвикващи локални наводнения със сериозни инфраструктурни щети. Доц. Божков обърна внимание на нерационалното икономическо управление на малките язовири в страната, които могат да бъдат бъдещ ключов фактор за съхранение на намаляващите водни количества в страната.
Проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова дискутира неефективното използване на минералните ресурси, стопанисвани от общините в България и трудния административен процес по тяхното оползотворяване от местните общности.
На специална церемония, на първо място беше отличена студентската разработка за ефективно водопотребление „Зелена капка“, подготвена от Субин Чо и Кирил Танев. Особено впечатление на журито в концепцията им направи „Дървото на водните обещания“.
Сериозен интерес предизвика и изготвеният компютърен образователен модел за „пътя на водата“, който е постоянно ситуиран в обновената стая 109, представяща ВиК отрасъла, в рамките на Водната академия.
Над 40 участници се включиха в различните дейности, посветени на Световния ден на водата от всички заинтересовани страни: ВиК оператори, КЕВР, МОСВ, МРРБ, академичната общност, Софийска вода, Столична община и много студенти.