
На 19 октомври 2018 г. в Заседателната зала на Факултета по химия и фармация на Софийския университет се проведе годишната среща на Българската секция към Асоциацията на стипендиантите по програмата „Мария Кюри“ (Marie Curie Alumni Association - МСАА).
Срещата беше открита от декана на Факултета по химия и фармация акад. Петър Кралчевски. Приветствия отправиха заместник-министърът на образованието и науката г-жа Карина Ангелиева и г-жа Веселина Ангелова от Представителството на Европейската комисия в България. Зам.-министър Ангелиева изрази готовност за сътрудничество и пожела успех в работата на тази доброволческа организация от български бивши и настоящи стипендианти по програмата Мария Склодовска-Кюри (Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA). Срещата протече при силен интерес от колегията във Факултета по химия и фармация и учени от Българската академия на науките.
Председателят на Българската секция към Асоциацията (МСАА) доц. Анифе Ахмедова представи основните цели и задачи на Асоциацията, както и дейностите на Българската секция и плана за работа до 31.08.2019 г. Като част международната Асоциация МСАА, която има повече от 11 000 членове и 31 секции по цял свят, Българската секция цели да популяризира дейностите по програмата „Мария Склодовска-Кюри“, за да се активизира участието на кандидати от България както като индивидуални изследователи, така и като научни институции и представители на бизнеса.
Срещата продължи с четири научни доклада на членове на секцията с представяне на техните научни области и опита им като стипендианти по MSCA. Докладите на д-р Лина Гергова и доц. Лилия Димова бяха в областта на хуманитарните науки. Доц. Велислава Терзиева и доц. Валя Василева представиха доклади в областта на биомедицинските науки.
В последвалата част от срещата, посветена на настоящи стипендианти по MSCA, бяха представени два текущи проекта по програмата „Хоризонт 2020“ – Мария Склодовска-Кюри дейности за обмен на изследователи между академични институции и малки и средни предприятия (MSCA-RISE) с бенефициенти от БАН – EXANDAS и IProPBio.
Проф. Румяна Статева от Института по инженерна химия – БАН представи проекта Integrated Process and Product Design for Sustainable Biorefineries – IProPBio (H2020-MSCA-RISE-2017: Project 778168) и някои практически насоки за успешно кандидатстване за финансиране по тази програма. Участници в проекта IProPBio са осем академични институции от страни-членки на ЕС – Дания, България, Гърция, Португалия, Испания, Италия и Великобритания, и три университетски звена от трети страни – Мексико, Бразилия и САЩ. Малките и средни предприятия са представени от една гръцка фирма. България е представена от Института по инженерна химия-БАН (с координатор проф. Румяна Статева). Повече информация за проекта може да бъде намерена на официалната интернет страница http://ipropbio.sdu.dk/ .
Доц. Светлана Момчилова от Института по органична химия с Център по фитохимия – БАН представи проекта EXANDAS - EХploitation of Aromatic plaNts’ by-proDucts for the development of novel cosmeceuticAls and food Supplements (H2020-MSCA-RISE-2015, grant No 691247). Участници са три академични институции от страни-членки на ЕС – Гърция, България и Франция, и три университетски звена от трети страни – Мароко, Тунис и Алжир. Малките и средни предприятия са представени от две гръцки фирми, две български и по една от Германия и Франция. Координатор на целия проект е доц. Нектариос Алигианис от National and Kapodistrian University of Athens, Гърция. България е представена от Института по органична химия с Център по фитохимия-БАН (с координатор проф. Владимир Димитров) и фирмите „Венус Роузис Лабсолушънс“ и „Гален-Н“. Основни обекти на изследването в EXANDAS са отпадъчната растителна маса и суб-продукти от производството на етерични масла. С прилагането на върхови технологии и научни познания се цели максимално ефективното им оползотворяване чрез извличане на компоненти с висока биологична активност, които да бъдат вложени в нови козметични и хранителни добавки.
В отзвук на силния интерес към проведената годишна среща на Българската секция на Асоциацията МСАА, съставът ѝ се увеличи с още петима нови членове само в рамките на три дни и вече наброява 31 членове от бивши и настоящи стипендианти по програмата „Мария Склодовска-Кюри“.