В Дома на киното започна Фестивалът на съвременното китайско кино, който се организира за втора поредна година от Институт „Конфуций“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съвместно с Дома на киното и Културния център на Университета.
Фестивалът бе открит от доц. Андроника Мартонова, специалист по азиатско кино към Институт за изследване на изкуствата и Александра Ангелова, координатор по културните проекти на Институт "Конфуций" в София. Те изразиха надеждата си, че филмите ще бъдат харесани от българската публика.
Съветникът по културните въпроси към Посолството на Китай в България - г-н Йен Яли изрази радостта си, че Фестивалът на китайското кино се провежда за втори път и заяви, че в Китай вече са минали 110 години след появяването на първия филм. Той подчерта, че страната се намира в най-хубавия си период за развитието на киното.
Г-н Йен Яли разкри, че през първото тримесечие на тази година приходите от филми в континенталната част на Китай са достигнали до 13 милиарда 470 милиона щатски долара. Това е с 51,2 процента увеличение в сравнение със същия период на миналата година. През това време зрителите на филмите са достигнали до 420 милиона. Това е 57.9 % увеличение в сравнение със същия период на миналата година.
„От тези цифри може да се докаже, че китайският пазар е един от най-големите пазари на филми в света. И тази индустрия вече става една от най-важната част на китайската културна индустрия“ каза още г-н Йен Яли и изрази увереността си, че филмите ще бъдат харесани от българската публика.
Проф. Гъ Джъцян - директор от китайска страна на Институт "Конфуций" в София изрази благодарността си към публиката, присъстваща на откриването на второто издание на Фестивала за съвременно китайско кино.
„Като център за разпространение на китайския език и култура, ние, от институт „Конфуций“ бихме искали с помощта на способите на киното да запознаем отблизо българската публика с многообразието на китайската култура – нравственост, традиции, обичаи и история. Подбрали сме разнообразна селекция от жанрове и теми, които да провокират и задържат интереса ви към Изтока“ – каза проф. Гъ Джъцян и изрази надеждата си, че чрез фестивала публиката поне за малко да се пренесе в далечния Китай.
Александра Ангелова благодари на целия екип, участвал в организацията на фестивала. „Пожелавам ви приятно гледане и дано не само да провокираме, но и да задържим интереса ви към китайското кино“.
До 10 април зрителите ще имат възможност да видят девет съвременни филмови продукции. Тазгодишната селекция предоставя на зрителя богат избор от жанрове, сред които криминален, биографичен, анимация, мюзикъл, драма и много други. Повечето от филмите се представят пред българската публика за първи път. Всички са със субтитри на български език.
Филмите са получили редица отличия и награди от важни международни фестивали, сред които Берлинския международен филмов фестивал, фестивала в Кан и други.
Входът е свободен срещу представяне на безплатен билет от касата на Дома на киното (ул. „Екзарх Йосиф“ 37).