09.03.2015
Дискусионният семинар
АГОРА
при Института за икономически изследвания на БАН
има удоволствието да ви покани на поредната си среща на
11 март 2015 г. от 17 часа
Доц. Цветан Манчев, доктор по икономика, МВФ
ще говори на тема:
РОЛЯТА НА МВФ СЛЕД ГЛОБАЛНАТА КРИЗА
Презентацията разисква променящата се роля на МВФ в световната финансова архитектура след Глобалната финансова криза като част от процесите на взаимно наблюдение на макроикономическите политики, установени от Г-20. Нейната цел е да разясни ролята на МВФ като „доверен съветник” за постигането на важни цели на световната макроикономическа политика, като гарантиране на финансовата стабилност, сътрудничество в областта на паричните политики, постигане на устойчив растеж и висока заетост, намаляване на бедността и подпомагане на международната търговия. Основните проблеми, застъпени в лекцията и дискусията:
¨ Участието на МВФ в новосъздадения от Г-20 Борд за финансова стабилност и прогреса в регулирането на международната финансова система
¨ Промените в квотите и управлението на МВФ
¨ Промените в обслужването на страни-членки на МВФ и подпомагането на международното сътрудничество
Доц. Манчев е Съветник на Изпълнителния директор на Международния валутен фонд (МВФ). Ръководи Агенцията за икономически анализи и прогнози към Министерството на финансите (2001-2003); а през периода 2003-2009 г. е подуправител на БНБ. В качеството си на подуправител на БНБ, през периода 2007-2009 г. е алтернативен управител за България в Генералния съвет на Европейската централна банка. От 2001 до 2007 г. е ръководител на българския преговорен екип по въпросите на „Икономическия и паричен съюз” в процеса на присъединяването на страната към Европейския съюз.
Един от създателите на Българската макроикономическа асоциация и член от 2003 г. досега. В периода 2003-2010 г. преподава в Софийския университет. Специализира макроикономика, монетарна икономика, банково дело и финансово регулиране в Университета „Еразмус“ (Холандия), Института на МВФ (САЩ), Обединения Виенски Институт (Австрия), както и във Федералната Резервна Система на САЩ и централните банки на Великобритания, Германия, Франция, Швейцария, Япония, Холандия и Финландия. Има научни публикации в изброените дисциплини.