Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / За втора поредна година куполът на „Калейдоскоп“ е част от програмата на Фестивала на светлините LUNAR

   

30.04.2025

 

Куполът на науката „Калейдоскоп“ отново отваря врати за жителите и гостите на София, за да разкаже за света по впечатляващ начин. Ще бъде разположен в Княжеската градина, в непосредствена близост до Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“.

Не пропускайте възможността да се потопите в 360-градусовите имерсивни преживявания „Светът в риск“ и „Надежда за бъдеще“, които ще се излъчват по време на четвъртото издание на фестивала на светлините LUNAR - от 8 до 11 май 2025 г. Проекциите представят по изключително завладяващ начин научни факти за климатичните промени, замърсяването с пластмаса, обезлесяването на планетата и социалното неравенство. Отварят пространство за осмисляне на ролята на всеки от нас, провокират въпроси като: способни ли сме да се адаптираме към новата реалност и как изглежда тя? Пренасят зрителите в най-горещите точки на планетата, като цялостното впечатление от това пътуване създава реална представа за трудностите, пред които е изправен светът днес, но и възможните решения за по-добър утрешен ден.

Можете да се потопите в науката, представена чрез изразните средства на изкуството в дните между 8 и 11 май. Прожекциите ще са на всеки 10 минути в периода от 21:00 до 00:00 часа.

Входът е свободен.

Kaleidoscope

През тази година „Калейдоскоп“ е и с впечатляваща дневна програма.

9 май е Ден на визуалната наука за устойчиво развитие. От 9:00 до 17:30 часа ще посрещаме организирани групи младежи от училищата в София, които ще имат възможност да гледат филмите, но и да научат защо е важно да сме отговорни към природата и света, в който живеем. Децата ще имат възможност да задават въпроси към екипа на „Калейдоскоп“.

На 10 май в мобилното пространство за визуална наука ще се проведе SDG Olympics 2025 - първото национално състезание по устойчивост в България, което симулира реални предизвикателства в контекста на устойчивото развитие.

На 11 май ще бъде проведен Ethi-Citizen Panel – научен експеримент по утвърдена методология, чрез който се изследва възможността за промяна в нагласите за устойчиво поведение. Сесията ще бъде ръководена от опитни модератори и в нея ще участват младежи. Ще включва кратки презентации от експерти по устойчиво потребление от различни сектори, с цел да се предостави общ контекст и да се очертаят съществуващите предизвикателства и инициативи в тази област.

 

Повече за проекта:

Мобилният център за визуална наука „Калейдоскоп“ е инициатива на ESG Lab и на фондация ФЕБ, създадена от учените от Стопански факултет на Софийския университет. Организаторите целят чрез визуалното и сетивно въздействие да обърнат внимание на темите, свързани с опазването на околната среда, с енергията, водата, храната, отпадъците, биоразнообразието и обезлесяването, с бедността и с мира, със сигурността и други. През 2024 г. „Калейдоскоп“ беше представен премиерно по време на инициативата „Дни на визуалната наука“, провела се в периода 29 февруари - 2 март в Арена София и беше част от основната програма на Фестивала на светлините LUNAR.

Стремежът ни е „Калейдоскоп“ ще гостува в различни градове в страната, като целта е потапящото преживяване, изградено върху научни факти, да докосне възможно най-много хора.

Въздействащите произведения са визуализирани от пионерите в областта на 3D мапинга в Европа и организатор на Фестивала на светлините - MP-STUDIO.