23.04.2025
Центърът за стопанско-исторически изследвания (ЦСИИ) и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) Ви канят да вземете участие в научна конференция на тема „Войни, революции, несигурност“, която ще се проведе на 26 и 27 септември 2025 г. в гр. София.
Основна характеристика на стопанския живот е наличието на несигурност. Сред факторите, които предизвикват несигурност са войните и революциите. Тяхното влияние върху стопанството обаче не се оценява еднозначно в теоретичните и в емпиричните изследвания. В някои случаи революционните промени, макар и да внасят несигурност, имат положителен ефект върху обществото. Отделни изследователи обръщат внимание на обстоятелството, че войните са солидна предпоставка за намаляване на неравенствата в обществото. Организаторите на Годишната научна конференция на ЦСИИ поставят пред изследователите на стопанското минало предизвикателството да се изследва значението на войните, революциите и породената от тях несигурност върху стопанското развитие в историческа перспектива.
Значението на войните, революциите и предизвиканата от тях несигурност за стопанското развитие е изключително разнообразно. По-главните ефекти биха могли да се систематизират по следния начин:
- Институционални промени: законова неуреденост, корупция, регулации и свъхрегулации;
- Стимулиране на икономиката и/или разрушаване на цивилизационни постижения;
- Инфлация и промени в международните финанси и търговия;
- Демографски проблеми;
- Социално напрежение;
- Дългосрочни промени в организацията и функционирането на икономиката;
- Технологично развитие и/или застой в технологиите и др.
Дискусиите по време на конференцията ще се концентрират в няколко основни направления:
- Основни източници на несигурност в балканската/българската история през епохите;
- Институционална структура и войните;
- Икономически фактори за войните и революциите;
- Стопански последици от войните и революциите;
- Търговските войни;
- Икономически и социални революции – стопански предпоставки и последици;
- Селището/регионът в условията на несигурност, предизвикана от войни и революции;
- Стопанските дейци и войните, революциите и несигурността.
Конференцията е отворена за участие на историци, икономисти, юристи, социолози и др. Можете да участвате с доклад с продължителност до 15 минути. Присъствието на конференцията и устното представяне на доклада е задължително с оглед на процедурата по рецензирането на последващата публикация. Докладите от конференцията, преработени като научни статии, ще бъдат предложени за отпечатване в том десети на „Известия на ЦСИИ”. Публикуването на статиите зависи от резултата от двойното им анонимно рецензиране.
За да отговаря изданието на изискванията на световните научни бази данни, Вашият текст трябва да бъде оформен според следните технически параметри:
- Текстът на предложената за публикация статия да е в обем до 27 000 знака с интервалите;
- Да притежава резюме (Abstract) от 300–500 думи на английски език, поставено веднага след заглавието, което също да бъде преведено и на английски език;
- След резюмето да бъдат изписани на английски език ключовите думи в текста;
- Да е посочена JEL класификация. За подробности виж тук.
- Снимките, таблиците, диаграмите и схемите (ако има такива) да се поставят на точното място в текста, да се обозначат с последователна номерация и да имат анотиращи текстове;
- Архивните материали да се цитират в бележки под линия – footnotes;
- Цитирането на ползваните извори и литература да е съгласно т.нар. Харвардска система (Harvard short reference system). За подробности виж тук.
- При цитирането на литературата да се прилага транслитерация на имената на авторите от кирилица на латиница според Обтекаемата система. За подробности виж тук.
- При цитирането на литературата заглавията на публикациите на кирилица се превеждат на английски език, след което в квадратни скоби се посочват и в оригинал.
За повече подробности виж публикуваните „Указания за авторите“ на сайта на ЦСИИ: https://csii.bg/issues/authors-guideline/
Заявки за участие , включващи кратко резюме (до 150 думи) се приемат до 1 юли 2025 г. ЕДИНСТВЕНО на следния е-мейл адрес: cehr.conference@gmail.com
Командировъчните разходи са за сметка на участниците.
Допълнителна информация относно конференцията очаквайте на сайта на Центъра за стопанско-исторически изследвания (https://csii.bg/)