Начало / Университетът / История / Юбилеи / Петдесетгодишният юбилей на университета / Гала приемът в Аулата

Вечерта на 23 май е големият гала-прием в аулата на Ректората. Университетът е празнично украсен. От Аулата и съседните зали са изнесени столовете. Залите са превърнати в богати бюфети с всевъзможни студени закуски, вина и шампанско под вещото ръководство на директора на ресторантите “България”, а фоайетата и парадното стълбище са аранжирани с живи цветя. Студенти във фракове и студентки във вечерни тоалети посрещат гостите и ги упътват. Шпалир от студенти в смокинги застават на парадното стълбище. Два мощни военни прожектора осветяват фасадата на Ректората. На балкона в Аулата е големият хор “Гусла” под диригентството на Асен Найденов. Събрал се е изискан свят като за голям дворцов прием. Много от чужденците са със своите живописни академични облекла, останалите са във фракове с декорации, а дамите – във вечерни тоалети. Блясък и елегантност, оживление и настроение струи отвсякъде. Хор “Гусла” изпълнява на кратки интервали народни песни. Домакини на приема са Ректорът проф. А.Станишев със съпругата си, които посрещат гостите в горното фоайе и се ръкуват с всеки. Пристигането на царя и царското семейство е посрещнато с “ура” и изпълнение на националния химн и химна на царя. Царят, облечен във фрак, се ръкува с чуждестранните гости, представяни му от Ректора, а на царицата, облечена във вечерен тоалет от сребърно ламе, с кожено наметало и огърлица от перли, г-жа Станишева представя присъстващите дами. След 11 ч. присъстващите са поканени в бюфетите, където отличните закуски и българското вино повишават празничното настроение. В аулата танцовата трупа на Руска Колева изпълнява български народни хора и танци, набюдавани от чужденците с голям интерес. След оттеглянето на царското семейство и официалните лица забавлението продължава до късно след полунощ с танци и веселие.