Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / За студентите - Актуално / Стажове, стипендии и конкурси / Програма „Еразъм за млади предприемачи”

rsz_yor_435134_59e5ed7c6d757

Софийският университет „Св. Климент Охридски” е посредническа организация по програма „Еразъм за млади предприемачи”. Програмата „Еразъм за млади предприемачи” осигурява съдействие на желаещи европейски предприемачи да придобият необходимите умения за стартиране и/или успешно управление на малък бизнес в Европа. Новите предприемачи се събират и обменят знания и идеи за развитие на бизнеса с опитен предприемач, при когото остават и работят заедно в продължение на един до шест месеца. Престоят е частично финансиран от Европейската комисия.

Ползите за новите предприемачи могат да бъдат:

• придобиване на опит в различни дейности, свързани със стартиране и управление собствен бизнес;
  • обучениe на работното място в малки и средни предприятия;
  • информация и достъп до нови пазари;
  • достъп до възможностите на широката мрежа от контакти;
  • сътрудничество с опитния предприемач като потенциални дългосрочни бизнес партньори.

Потенциалните ползи за предприемачите-домакини са:

• достъп до нови, свежи идеи;
  • информация и достъп до нови пазари;
  • достъп до специализирани умения или познания в област, в която не сте специалист, които да допълват вашите собствени умения;
  • сътрудничество с младия предприемач като потенциални дългосрочни бизнес партньори.

Можете да участвате в програмата като нов предприемач, ако:

• твърдо планирате да започнете собствен бизнес, въз основа на жизнеспособен бизнес план;
  • вече сте започнали собствен бизнес през последните 3 години;
  • имате постоянно местожителство в държава, която участва в програмата;
  • сте мотивирани и ангажирани за осъществяване на сътрудничество с опитен предприемач;
  • сте готови да допринесете за развитието на бизнеса на предприемача-домакин;
  • сте готови да съфинансирате престоя си в чужбина.

Като предприемач-домакин можете да участвате в програмата, ако:

• сте постоянно пребиваващ в една от участващите по програмата държави;
  • сте собственик/ управител на МСП, или сте лице, което участва пряко в предприемаческа дейност на ниво малки и средни предприятия;
  • управлявате фирма в продължение на повече от 3 години;
  • сте готови да споделите своите знания и опит с нов предприемач и да му бъдете наставник в този процес.

Документите за кандидатстване са:

• автобиография;
  • мотивационно писмо;
  • бизнес план (само за новите предприемачи);
  • попълнен онлайн формуляр (https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/).