Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / За студентите - Актуално / Стажове, стипендии и конкурси / Мемориален фонд „Д-р Илко Ескенази“ обявява деветнадесети годишен конкурс за присъждане на награда „Д-р Илко Ескенази“

09.02.2023

Конкурсът има за цел да отличи и награди по един писмен труд в областите „Право“ и „Икономика“, свързан с членството на България в ЕС. Представените разработки трябва да са съдържателни, да третират актуален проблем, свързан с правото и политиките на ЕС и на Република България.

luat-kinh-te

Разработките да са насочени към:

За юристи:

• Европейски регулации във Финтех сектора.
  • Разширяване на ЕSG регулацииите.
  • Роля и функции на Европейската прокуратура.
  • Съдебни дела срещу България в Европейския съд по правата на човека.
  • Наказателни процедури на Европейската комисия. Сравнителен анализ на България, Полша, Унгария, Чехия и Румъния.
  • Законодателни промени в заповедното производство на Република България в сравнение с аналогични производства в държавите-членки в ЕС.

За икономисти:

• Декарбонизация на икономиките. Ефектите върху сектор по избор.
  • Фискална политика и инфлация.
  • За и Против прогресивното подоходно облагане.
  • Въздействието на войната в Украйна върху икономиката на България.
  • Въздействие на паричната политика на Европейската централна банка върху лихвените нива в България.
  • Антиинфлацианното законодателство на САЩ и конкурентноспособността на ЕС.

Конкурсните работи трябва да са ясно написани, да съдържат творчески елементи и по възможност да имат значение за практиката. Конкурсът е насочен към юристи и икономисти, ненавършили 35 години към 1 януари 2023 г., както и студенти в юридическите и икономическите специалности.

Оценяването на представените трудове се извършва от комисия от видни специалисти по тематиката на конкурса. Комисията се назначава от председателя на МФ „Св. Св. Кирил и Методий“ по предложение на управителния съвет на Мемориален фонд „Д-р Илко Ескенази“. 5. Всяка от двете награди – за право и за икономика – се състои от парична награда в размер на 2 500 лв. и грамота. Комисията има право да присъди и до 3 почетни грамоти във всяка от двете области.

Необходими документи:

1. Молба-формуляр със снимка (формулярът може да се изтегли от сайта на фондацията)
  2. Автобиография
  3. Разработките се представят на хартия и на електронен носител. Те трябва да имат следните технически параметри: не по-малко от 20 стр.; не повече от 50 стр. със средно 2000 символа на страница.

Срокове:

Документите могат да бъдат: подадени на място до 19 април 2023 г. от 14 до 16 ч.; изпратени по пощата (пощенско клеймо преди 19 април 2023 г.); изпратени електроннно (в този случай само в електронен вид) до 19 април 2023 г. на адрес nina@cmfnd.org

Място на подаване: Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“, София 1784, бул. „Цариградско шосе“ № 113А.

Датата, мястото и часа на тържественото връчване на наградите се обявяват допълнително. Кандидатите сами се информират от страницата на фондацията www.cmfnd.org.