03.02.2025
В края на януари 2025 г. делегация от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ посети Arizona State University в САЩ, където бяха проведени срещи във връзка със съвместни дейности по официално сключеното през 2024 г. споразумение за сътрудничество между двата университета, подписано при подобно посещение миналата година. Делегацията бе организирана и водена от доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и и.д. директор на Института по право, икономика и интелектуална собственост в СУ, в ролята му и на ръководител на проекта TWIN4ECO.eu.
В посещението се включиха зам.-деканът на Стопанския факултет с ресор „Научноизследователска дейност, иновации и проекти“ доц. д-р Тодор Ялъмов и зам.-директорът на Net-Zero Lab към Катедра „Икономика и управление по отрасли“ гл.ас. д-р Мария Трифонова. Обсъдените партньорства са в няколко основни направления: енергийна и индустриална декарбонизация, иновации и предприемачество, интелектуална собственост и технологичен трансфер.
Делегацията бе посрещната в Thunderbird School of Global Management, където Стопанският факултет представи новата си бакалавърска специалност „International Trade and Investment” с преподаване изцяло на английски език, своите международно акредитирани MBA програми и инициативите за предприемачество на дами в енергийния сектор.
В края на посещението делегацията от Стопанския факултет се включи и в конференцията за чиста енергия и декарбонизация в индустрията “Southwest Clean Hydrogen and Beyond Workshop”, организирана от AzCaNE – платформа за партньорство на трите основни университета в щата Аризона със заинтересовани страни от институциите и бизнеса.
Arizona State University (ASU) е на първо място сред университетите в САЩ в международната класация Impact Rankings на Times Higher Education (класация за „най-устойчив университет“), като оглавява и класацията за най-иновативен университет, вкл. по брой патенти. В момента университетът е и на 1-о място по общ брой студенти в САЩ.
Arizona State University преминава през ключова трансформация през последните 23 години под ръководството на своя президент проф. д-р Майкъл Кроу, като голяма част от промените са свързани с по-активна роля на ASU в решаването на обществените предизвикателства, създаване на инклузивна и иновационна среда, свързване на множество изследователски екипи и звена вътре в университета за работа по съвместни проекти и за създаване на нови структурни звена. Трансформацията на ASU по неговия собствен модел, The New American University, е вдъхновение и за други университети в САЩ и по света.
Програмата на посещението на място в ASU бе организирана от центъра LightWorks под ръководството на Уилям Бранд, с участието на Мария Тошкова от University Design Institute (UDI) към ASU. Беше проведена и среща с директора на LightWorks и координатор на инициативата Energy Forward Гари Дъркс.
Проведени бяха редица срещи в основни звена, центрове и лаборатории на Arizona State University, сред които:
· ASU Knowledge Enterprise
· ASU LightWorks
· Thunderbird School of Global Management
· W. P. Carey School of Business
· University Design Institute (UDI)
· Julie Ann Wrigley Global Futures Laboratory
· Global Center for Technology Transfer
· New Carbon Economy Consortium
· и др.
В резултат от посещението изследователи от двете страни продължават координация и работа по подготовка на съвместни проекти и на академични обмени.