Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Стопанският факултет подписа меморандум за сътрудничество с Университета Илинойс в Чикаго (САЩ)

16.02.2023

Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ подписа меморандум за сътрудничество с Университета Илинойс в Чикаго (САЩ). Споразумението между двете институции предвижда дейности и програми като:

1. Обмен на преподаватели
  2. Обмен на студенти
  3. Съвместни изследователски дейности
  4. Съвместни образователни програми
  5. Обмен на учебни материали
Blue White Modern Online Business Facebook Cover  (1)

Университетът Илинойс в Чикаго (UIC) е най-голямото висше учебно заведение в града с над 34000 студенти, разположени в 16 колежа.

Началото на UIC може да бъде проследено от създаването на Чикагския колеж по фармация през 1859 г., към който през 1800 г. се присъединяват допълнителни училища, свързани с медицината. Kъм края на Втората световна война започва бакалавърска програма и развива своя западен кампус през 60-те години. Днес университетът се е превърнал в световен лидер за редица специалности като медицина, фармация, комуникация, образование, право и публична администрация.

Университетът на Илинойс в Чикаго предлага 86 бакалавърски степени, 111 магистърски степени и 66 докторски степени. UIC предлага единадесет междууниверситетски програми, някои от които са организирани като центрове: Cancer Center, Center for Structural Biology, Neuroscience program, Council for Teacher Education, Graduate Education in Medical Sciences, Guaranteed Professional Programs Admissions program, Moving Image Arts program, National Center of Excellence in Women's Health, Office of International Affairs, Study Abroad Office и the Office of Special Scholarship Programs.

В класацията за колежи и университети U.S. News & World Report за 2022 г. Университетът на Илинойс в Чикаго се класира като 97-ят най-добър национален университет. През 2014–2015 г. Академичното класиране на световните университети поставя UIC в групата 150–200 в света и 68–85 в САЩ. Класацията на QS Worldwide University поставя UIC на 285-та позиция.

Повече информация за UIC може да намерите тук.