13.03.2025
Американската търговска камара в България (АТК) в партньорство с Технически университет – София, Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Физико-технологичния факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ официално дадоха старт на AmCham Bulgaria Hackathon 2025 в Националния център за върхови постижения „Мехатроника и чисти технологии“ – Кампус Студентски град към ТУ – София.
Събитието събра студенти, академични преподаватели и представители на компаниите-членове на АТК, които организират инициативата. Те положиха едно вдъхновяващо начало на тазгодишния хакатон, което даде изчерпателна информация за същността му, процеса и ползите за участващите в него. Официалните лица включваха проф. д-р Георги Венков, заместник-ректор „Учебна дейност, акредитация и академичен състав“ на ТУ – София, чл.-кор. проф. дн инж. Георги Тодоров, декан на Факултет по индустриални технологии и председател на Общото събрание на ТУ-София, доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник-декан „Научноизследователска дейност, иновации и проекти“, Стопански факултет, СУ „Св. Климент Охридски“, д-р Меги Дакова, секретар, Физико-технологичен факултет към ПУ „Паисий Хилендарски“ и Иван Михайлов, главен изпълнителен директор, АТК.
От страна на домакините доц. д-р Агата Манолова, декан на факултет „Телекомуникации“, ръководител на отдел „Международни отношения и връзки с обществеността“ в ТУ – София и главен координатор на Хакатон 2025 за ТУ-София, подчерта значимостта на сътрудничеството между академичните среди и индустрията. Тя изрази своето вълнение, че за втора поредна година инициативата се осъществява в партньорство с Американска търговска камара в България и че в нея участват трите най-големи висши училища у нас.
Проф. д-р Георги Венков се обърна към аудиторията с думите: „Този хакатон е изключителна възможност за студентите да разберат как функционира реалният бизнес, да работят в екип и да превръщат идеите си в реални решения. Партньорствата с бизнес-асоциации като АТК сближават академичните програми с практиката“.
Проф. дн инж. Георги Тодоров изрази удовлетворението си, че за втора поредна година ТУ-София е активен партньор на образователната и бизнес инициатива на Американска търговска камара в България. Той подчерта научния и технически потенциал и постижения на висшето училище, като посочи за пример мястото, където се проведе откриващото събитие, а именно - Националният център за върхови постижения „Мехатроника и чисти технологии“ – Кампус Студентски град към ТУ – София.
Доц. д-р Тодор Ялъмов подчерта ролята на Хакатона в насърчаването на предприемачеството – както извън компаниите с решения за нови продукти и услуги, така и вътре в тях - с решения за подобрения, ефективност и по-добро управление на ресурсите. „Тази инициатива е не само за технологични иновации, но и за свързването на академичните среди с бизнеса, създавайки решения, които могат да се превърнат в реални приложения, каквито видяхме при първото издание на Хакатона през 2024 г.“
Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на АТК, с вълнение се обърна към студенти, колеги и преподаватели, защото и той самият е възпитаник на ТУ-София. Той потвърди ангажимента на Камарата към допринасяне за сближаване на академичните програми с практическите нужди на бизнеса, сред които стоят и въпросите за откриване и развитие на талантите: „Участието на водещи университети и индустриални експерти, като ментори в Хакатона доказва, че инициативи като тази са бъдещето на работната сила в България“.
След официалното откриване двама от тримата мениджъри на Хакатон 2025 - Антоанета Петрова, Sensata Technologies Bulgaria и Христина Христова, Paysafe Bulgaria, представиха целите, структурата и очакванията от Хакатон 2025, както и ключовите дати и срокове, журито и критериите за оценяване.
Ползи за студенти и компании от AmCham BG Hackathon 2025
Събитието предостави възможност за пряко представяне на участващите компании чрез менторите и лидерите на екипи пред аудиторията. В панелната дискусия, модерирана от Даниел Киряков, мениджър „Комуникации и връзка с институциите“ в АТК и трети мениджър на инициативата, взеха участие Надежда Йорданова, IBM, Десислава Пенчева, директор на бирената фабрика, „Каменица“ АД, Ивелина Панамска, директор „Човешки ресурси“ Moto-Pfohe, Стоил Стоилов, мениджър „Оперативно съвършенство“, Sensata Technologies Bulgaria, Петя Арсова, търговски директор, SofMedica, Анита Янудова, мениджър „Клиентски отношения и качество“ Paysafe, инж. Биляна Дончева, старши тестов инженер, Curtis Balkan.
Те споделиха посланията на своите компании, тяхната основна дейност и ползите, които ще донесе съвместната работа между ментори и студенти по време на хакатона.
Ивелина Панамска, „Мото Пфое“ направи връзката между усилията, които компанията влага в привличане на таланти в автомобилната индустрия. „Хакатонът ще развие уменията на тези, които искат чрез новите технологии да опознаят светa на електромобилите“.
Десислава Пенчева, Каменица, акцентира върху способността за работа с големи масиви от данни, качествен анализ и оттук – предложения за подобрения на уж стандартни процеси, но „нашият казус ще цели намиране на „заспали пари“ в нашите складове, за да може да се повиши ефективността не само на основното ни производство, но и на съпътстващите дейности в пивоварния процес“
Надежда Йорданова, IBM Bulgaria подчерта работата в екип и в способността на компания с дългогодишен опит и успехи като IBM, която търси и надгражда уменията на талантите, с които работи. „Ние ще предоставим уникална възможност за съвместна работа на студентите, като част от нашите екипи. Това ще доведе до решения и до надградено знание, от което всички ще имаме полза.“
Анита Янудова, Paysafe, представи възможностите, които финтех секторът предоставя на младите специалисти. „Свързваме хората и бизнеса чрез иновативни разплащателни решения. Хакатонът е вълнуваща възможност за студентите да се сблъскат с реални предизвикателства и да внесат свежи идеи във финтех индустрията.”
Говорейки за инженерните решения, Биляна Дончева, Curtis Balkan, подчерта ангажираността на компанията към развитието на млади таланти: „Иновациите са в основата на всичко, което правим, и вярваме, че споделянето на знания и сътрудничеството с новото поколение инженери и анализатори е ключът към общия ни успех.”
Стоил Стоилов, Sensata Technologies, подчерта връзките между технологиите, нуждите на клиентите и уменията и знанията на инженерите и младшите специалисти. „Нашият успех се гради върху силата на иновациите и работата в екип. Това събитие е уникален шанс за Вас да развиете критични умения, да работите с ментори и да създадете решения, които могат да оформят бъдещето на технологиите, сред които е и изкуственият интелект и machine learning.”
Петя Арсова, Sof Medica, представи процеса по съвместна работа между ментор и студенти като взаимно учене и надграждане на знания. „Нашите технологични решения в медицината допринасят за подобряване на живота на хората, и улесняват работата на лекарите. Затова и ние ще направим така, че студенти и ментори да могат заедно да постигнат заложите общи цели в Хакатон 2025.“
Провеждане на AmCham Bulgaria Hackathon 2025
Записването на студенти от трите висши училища продължава до 14.03.2025 г. на обяд, като попълнят тази регистрационна форма. След това студентите ще се разпределят по отбори и ще се свържат със своите ментори.
В периода 14.03 – 05.04.2025 г. те ще могат да работят по казусите, да изграждат отношения и да трупат знания както в диалог помежду си, през публични източници, така и в сътрудничество със своите ментори от компаниите-участници. Студентите, също така, ще могат да се консултират и с ментори от своите факултети.
Между 07-09.04.2025 г. ще се проведат публичните представяния на решенията на студентските отбори пред жури в състав проф. д-р инж. Георги Тодоров, ТУ-София, доц. д-р Ия Петкова, Стопански факултет към СУ, доц. д-р Иван Бодуров, ПУ „Паисий Хилендарски“ и Даниел Киряков, АТК. Представянията ще се проведат в ТУ-София.
Финалната церемония и Награждаването ще се състои на 10.04.2025 г. с домакинство отново на Технически университет - София.
Целевата група на Хакатона са студенти от 3-ти и 4-ти курс и магистърски програми в Технически университет-София, Пловдивски университет и от Стопански факултет към Софийски университет.
Всичко за AmCham Hackathon 2025 може да намерите тук.