Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Гражданският панел „The EthiCitizens“ се проведе в „Калейдоскоп“

   

13.05.2025

 

На 11 май 2025 г. под купола на науката „Калейдоскоп“ в Княжеската градина в София се състоя гражданският панел „The EthiCitizens“, организиран съвместно от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Фондация ФЕБ и платформата за етично потребление и активно гражданство EthiCitizen. Събитието бе част от програмата на Центъра за визуална наука „Калейдоскоп“ и предложи уникално пространство за среща между младите хора и експерти от различни сектори, посветено на темата за устойчивото потребление.

Същността на инициативата бе изградена около формата на граждански панел – структурирана обществена дискусия, в която 30 младежи до 25-годишна възраст имаха възможност да обменят мнения, да изслушат експертни гледни точки и да формулират препоръки за устойчиво бъдеще. Участниците представляваха различни образователни и младежки общности, като по време на събитието активно се включиха в дискусии, работа по групи и лична рефлексия.

6324e532-dc75-4e68-9339-7be1d760a16f

Срещите преминаха в два основни етапа – вдъхновяващи лекции и групови дискусии. Гост-говорители бяха професионалисти от ключови сфери на устойчивото развитие:

  • Джейн Димитрова от Foodobox, която представи как технологиите и иновациите могат да намалят разхищението на храна;
  • Ремина Алексиева от Климатека, която говори за научната комуникация и климатичните предизвикателства;
  • Ивайло Делийски от ОББ Интерлийз, който обърна внимание на ролята на устойчивото финансиране;
  • Стилиян Ринков, който акцентира върху значението на бранда в изграждането на устойчиви навици;
  • Петя Радева от Екобулпак, която представи принципите на кръговата икономика и управлението на отпадъци.

След лекционната част, участниците се включиха в сесия за групова и лична рефлексия. По време на нея те имаха възможност да осмислят наученото, да обсъдят какви действия биха предприели и да формулират препоръки към институции, бизнес и образователната система за насърчаване на устойчивото потребление у младите хора.

347ec5b2-bdab-46c0-a84d-5ab14a6ed7fd

За измерване на ефекта от панела бе проведена анкета преди събитието, а повторно проучване ще се осъществи след месец, за да се оцени промяната в знанията, нагласите и мотивацията на участниците.

Събитието завърши в дух на ангажираност и вдъхновение. Младите хора не само споделиха, че са научили нови неща, но и заявиха готовност да бъдат активни просюмъри и посланици на устойчивото развитие в своите общности.

The EthiCitizens затвърди ролята на Стопанския факултет на Софийския университет като водеща академична институция в диалога за устойчивост и активно гражданско и младежко участие.

Експертен партньор: ESG Lab

Генерални партньори: Аурубис България; Асоциация на специалистите по устойчивост

Бронзови партньори: Melexis България; VIP Security; Девин ЕАД; KFC България; Престиж 96