Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / EthiCitizen Summit 2024 – първо годишно събитие на платформата за навици в областта на устойчивостта

   

31.01.2025

 

На 28 януари 2025 г. в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе първото годишно събитие на платформата EthiCitizen. Темата за изграждането на устойчиви навици за поведение и потребление събра на едно място представители на бизнеса, гражданското общество, експерти и студенти за активна дискусия и презентация, в която бяха представени постиженията на платформата за 2024 година, както и акценти от нововъведенията, стартиращи през настоящата година.

EthiCitizen1

„Щастлива съм да ви посрещна в една от обновените зали на Стопански факултет. При нас младите хора са в центъра на вниманието ни, а новите обучителни методи и средата, в която те придобиват знание, е наш основен приоритет. Работим активно за развитие на нашата екосистема и в навечерието на 35-та годишнина от създаването на факултета, стартираме кампанията по набиране на средства, за да реализираме една от поставените ни цели – мащабно обновяване на сградния фонд и създаването на Net Zero кампус“. С тези думи събитието бе открито от доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, подкрепа и ангажираност" и изпълнителен директор на фондация ФЕБ, с чиято подкрепа се развива платформата. За иновативния дигитален проект доц. Стефанова сподели: „EthiCitizen е значима стъпка в процеса на овластяване на младите. Ние, порасналите, сме тези, които трябва да им подадем ръка и подпомогнем стремежа им да се справят по свой уникален начин с предизвикателствата на света, в който живеем“.

EthiCitizen_2

Събитието постави акцент върху ключови въпроси, свързани с насърчаването на устойчиви навици и отговорно потребление чрез внедряване на иновации.

В началото на презентационната част Никола Димитров, ученик в НПМГ и координатор на EthiCitizen, представи акценти от идейния замисъл и функционалностите на платформата. Никола аргументира игровизацията като обучителен подход с думите „Играта е изконно средство за обучение и доказано води до отлични резултати. През 2024 година видяхме на практика как състезателният елемент в процеса на изпълнение на предизвикателствата, стимулира потребителите ни да постигат все по-добри резултати в своето обучение в устойчиви навици“.

EthiCitizen_3

 

  • Над 1200 активни потребители от 9 държави, а вторият любим град на EthiCitizen е Виена

Това са само част от данните от 2024 година, които доц. Стефанова представи пред гостите в залата. Тя изтъкна и факта, че само за няколко месеца от старта на платформата, са вече факт публично представяне на платформата пред бизнес общността по време на годишната конференция на списание Enterprise, награда за стартиращ проект от B2B медия, представяне пред научната общност в рамките на 61 сесия на IPCC, провела се в България през юли 2024 година и спечелено финансиране за развитие на училищно състезания по програма „Ти и Лидл за нашето утре“.

С училищна програма стартира представянето на новостите през 2025 година. Презентатор беше Йоан Георгиев, ученик в НПМГ и координатор на проекта. Йоан стартира с думите: „След като тествахме платформата в академична среда с две кампании, проведени през 2024 година, е време да влезем и в училищата. Поставяме началото на училищно състезание в три кръга, за целите на което ще създадем специална серия от предизвикателства, насочена към ежедневието на нашите връстници“. Другата важна стъпка за платформата е изцяло нова линия предизвикателства, озаглавена Circular Citizen. Тя съдържаща 45 предизвикателства, които са следващо ниво за потребителите и целят изграждане на навици, които да трансформират човека в кръгов гражданин. Предизвикателствата изискват малко повече време и усилия за изпълнение, но са също толкова приятни и носят точки.

EthiCitizen_2

Промяна отвътре навън

В рамките на събитието се проведе и дискусия. В разговора се включиха Румяна Парушева, управител отдел „Комуникации и мениджър за устойчивост“ в Siemens - една от компаниите, които първи се довериха на платформата и въведоха игровизирания подход в екипите си; Боян Захариев – доброволец в създаването на съдържанието, както и един от потребителите с най-висока активност и ранг в платформата; Кирил Панайотов, предприемач и студент в магистърска програма „Отговорно и устойчиво управление“ в Стопански факултет и Ерен Черкез, студент в специалност „Климатични промени и управление“ в Софийския университет. Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че EthiCitizen дава възможност за промяна и осмисляне на индивидуално ниво, а след това и за иницииране на промяна на ниво организация или компания. Участниците споделиха, че предизвикателствата са приятни и лесно се вписват в ежедневието. Ерен Черкез сподели, че е много стимулиращо, че при изпълнението на всяка задача се чувстваш победител.

На игра като на игра

Щом има надпревара, има и победители - за финал бяха наградени хората, събрали най-много точки през изминалата годината чрез успешно изпълнение на предизвикателствата в платформата. Сертификати бяха връчени и на първите доверили се на платформата компании – HPE и Siemens.