Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Доц. д-р Атанас Георгиев представи в МААЕ опита на СУ с акредитация на ядрена магистърска програма

   

11.05.2026

 

В периода 27–29 април 2026 г. в централата на Международната агенция за атомна енергия във Виена се проведе консултативна среща на Международната ядрена академия по мениджмънт – International Nuclear Management Academy, INMA. Събитието бе организирано в хибриден формат и събра представители на университети и експерти от различни държави, ангажирани с развитието на магистърски програми в областта на ядрените технологии, управлението и лидерството в ядрения сектор.

INMA-1

В програмата на първия ден, посветен на рамката и очакванията към INMA, доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и съдиректор на магистърската програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ от страна на Стопанския факултет, представи опита на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в създаването и развитието на програмата. Представянето бе част от сесията за споделяне на университетски опит, в която участваха още представители на University of Tokyo, Harbin Engineering University, National Research Nuclear University MEPhI и KINGS.

Международната ядрена академия по мениджмънт е инициатива, подпомагана от МААЕ, която насърчава университетите да създават и развиват магистърски програми по управление на ядрените технологии. Тези програми комбинират задълбочена подготовка по мениджмънт и лидерство със знания в областта на ядрените технологии, като целта е да се подкрепи подготовката на бъдещите ръководители и експерти в ядрения сектор.

В презентацията си доц. д-р Георгиев представи развитието на магистърската програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“, която се реализира съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет на Софийския университет. Той акцентира върху необходимостта от устойчиво партньорство между двата факултета, включването на преподаватели и практици от ядрения сектор, както и върху значението на програмата за подготовката на ново поколение специалисти, които съчетават технически познания, управленски компетентности и разбиране за регулаторната, икономическата и институционалната среда на ядрената енергетика.

INMA-2

Пред участниците в срещата бе представена и хронологията на развитието на програмата – от първоначалната идея, възникнала във Физическия факултет през 2019 г., през консултациите с представители на индустрията и институциите в периода 2020–2023 г., до получаването на първоначално одобрение по рамката на INMA и приема на първите студенти през учебната 2023/2024 г. В презентацията бяха очертани и последващите стъпки – адаптиране на учебния план според обратната връзка, подготовка за следваща процедура по одобрение и споделяне на опита на Софийския университет с други университети в международната мрежа.

Доц. д-р Георгиев представи основните характеристики на обучението: програмата е на английски език, организирана е в задочна форма, с продължителност четири семестъра и 120 ECTS кредита. Обучението включва дисциплини в областта на икономиката и управлението на ядрената енергетика, ядрената безопасност, законодателството и регулирането, управлението на човешките ресурси, стратегическото управление, комуникациите, управлението на знанието и културата на безопасност. Програмата предвижда и специализации, свързани с големи ядрени съоръжения и малки модулни реактори.

Особено внимание бе отделено на практическата насоченост на програмата и на връзката ѝ с потребностите на ядрената индустрия в България. В рамките на представянето бе отбелязано, че първият випуск студенти предстои да защити магистърските си тези през юли 2026 г., като дипломните работи следва да включват практически елемент и да демонстрират както теоретична, така и приложна подготовка.

inma

Магистърската програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ е предназначена за кандидати с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ и е особено подходяща за завършили икономика, мениджмънт, инженерни и други свързани специалности. Тя е сред водещите примери за интердисциплинарно обучение в Софийския университет, съчетаващо академична експертиза, индустриално партньорство и международно призната рамка за подготовка на специалисти за ядрения сектор.

Участието на доц. д-р Атанас Георгиев в срещата във Виена потвърждава активната роля на Софийския университет и на Стопанския факултет в международните образователни инициативи в областта на ядрената енергетика, както и приноса на програмата „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ за развитието на човешкия капитал в стратегически важен сектор за България и Европа.