Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Кариерен център / Услуги за студенти / Новини / 10 000 евро за най-добрата финтех идея за пострадалите от войната

06.06.2022

Европейската комисия, заедно с European Digital Finance Association и Ukrainian Association of FinTech and Innovation Companies, организират Coding Challenge for Ukraine. Хакатонът има за цел да мобилизира усилията на експерти и професионалисти за разработване на технологични решения (PoC или MVP), които ще:

• подкрепят борбата срещу руската дезинформация – повишава устойчивостта на украинското общество, като позволява достъп до всекидневни услуги
  • за подпомагане на възстановяването на страната.

Отборът победител ще получи 10 000 евро.

HACKFORUKRAINESOCIAL_hd_1920

Предизвикателства:

Руската агресия срещу Украйна създава необходимост от нови видове помощ, продукти или решения за подкрепа на бежанците, бизнес общностите и обществото като цяло. Предложените по време на хакатона технологични решения трябва да са насочени към бежанци, вътрешно разселени лица, засегнати от войната хора, украински МСП и да бъдат в следните области:

• Финансови и платежни услуги, застраховки, включително DeFi и Web3;
  • Кибер защита;
  • Логистични, координационни и информационни услуги;
  • Препитание и достъп до ежедневни нужди;
  • Отворена категория;
  • Професионални и образователни услуги, включително финансова грамотност и приобщаване.

Coding Challenge for Ukraine в България:

Българска финтех асоциация, заедно със Стопанския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски, застават зад каузата да помогнат на пострадалите от войната и организират физическо събитие във факултета. Българското участие в хакатона ще бъде открито тържествено от Министъра на електронно управление Божидар Божанов и ще продължи с менторски сесии и работа в екипи.

Дата: 17 юни

Начален час: 13:00

Кой може да участва?

Каним всички заинтересовани лица, екипи или компании да участват в състезанието:

• Чрез разработване на иновативни идеи и приложения, които решават тези казуси (участници – състезатели);
  • Чрез предлагане на проблеми или предизвикателства, които се нуждаят от решение и чрез разработване на приложение за справяне с тях (публично подаване на предложения – консултация);
  • Подкрепете инициативата като ментор на хакатона Hack For Ukraine.

Екипи и ментори:

• Екипите трябва да имат поне трима участници с определени роли, като към тях трябва да се присъедини поне един украински съветник, списъкът, с които ще бъде предоставен най-късно при откриването на хакатона;
  • Заинтересованите лица могат да се присъединят към регистриран отбор или ще бъдат поставени в отбор от организаторите въз основа на техните интереси;
  • Менторите, които ще бъдат на разположение онлайн, ще бъдат водещи експерти в областта на технологиите, финансите, бизнеса, политиката и други.

Програма:

1. 16 май: Виртуален старт, откриване на регистрацията за участниците