Начало / Университетът / Факултети / Медицински факултет / Посещение на проф. д-р Шиня Яманака в Университетска Болница "Лозенец"

7

(на първи ред от ляво надясно: проф. д-р Върбан Ганев, дм, дбн; проф. д-р Шиня Яманака; Н.Пр. г-н Масато Ватанабе)

Професор д-р Шиня Яманака е лауреат на Нобелова награда за физиология или медицина през 2012 година за приносите му към откритието, че зрели соматични клетки могат да бъдат препрограмирани в плурипотентни клетки. Професор Шиня Яманака и неговият научен екип доказват, че този процес може да се осъществи чрез пренасяне само на няколко отделни гена. Основните постижения в това направление са отразени в две от статиите им: Takahashi, K. and S. Yamanaka, “Induction of pluripotent stem cells from mouse embryonic and adult fibroblast cultures by defined factors,” Cell, 2006. 126(4): p. 663–676. и Takahashi, K., et al., “Induction of pluripotent stem cells from adult human fibroblasts by defined factors,” Cell, 2007. 131(5): p. 861–72. В тях са дадени условията за получаване от соматични клетки на индуцирани плурипотентни стволови клетки (induced pluripotent stem cells - iPS cells). Такива iPS cells могат да се превърнат след това във фибробласти, нервни клетки и чревни клетки.

На 20 август 2018 година професор д-р Шиня Яманака, придружен от Н.Пр. г-н Масато Ватанабе, посланик на Япония в България и г-н Хитоши Хата, първи секретар в Посолството на Япония в България, посети Лабораторията по молекулярна биология и медицинска генетика към Университетска болница „Лозенец“ за среща, в която участваха проф. д-р Върбан Ганев, ръководител на лабораторията и сътрудници на Университетска болница “Лозенец” – гл.ас. д-р Радослава Въжарова, доц. д-р Велислава Терзиева, проф. д-р Галина Железова, проф. д-р Цветанка Маринова, дм, дмн и др. По време на посещението професор д-р Шиня Яманака се запозна с възможностите за диагностична и изследователска работа на модерната лабораторна база на Университетска болница „Лозенец“, след което се проведе задълбочена дискусия върху настоящето и бъдещето на прилагането на стволовите клетки в съвременната медицина.

1

2