Срок на обучение: 2 семестъра
Форма на обучение: редовна
Прием: държавна субсидия; обучение срещу заплащане
Ръководител: доц. д-р Виолета Коцева-Попова
тел.: 02/9308 356
e-mail: vkkoceva@uni-sofia.bg
___________________________
НАСОЧЕНОСТ
От 2022 – 2023 академична година започва прием и обучение в изцяло новата магистърска програма „Обучението по гражданско и интеркултурно образование в средното училище“. Тя е част от проект „Модерн-А“ на МОН за модернизиране на българското образование и е отговор на нуждата от задълбочаване на знанията и уменията на преподавателите по предмета гражданско образование в горния гимназиален курс.
Програмата е насочена към усъвършенстване на методическата подготовка на педагогическите специалисти и към задълбочаване на теоретичните им познания чрез запознаване със съвременните достижения в областта на гражданското и интеркултурното образование.
Интердисциплинарна по своята същност, програмата акцентира върху:
- Развитието на водещите политически концепции на трансатлантическата философия;
- Сблъсъка на демокрации и диктатури в съвременната епоха с произтичащите за съвременните общества последици;
- Защитата на правата на човека
- Функционирането на съвременните демократични политически системи;
- Ролята на медиите в съвременното гражданско общество;
- Процесът на глобализация и променящата се геополитика в началото на новото хилядолетие;
- Принципите и нормите на конституционното право;
- Политиките и институциите на Европейския съюз.
Особено място е отделено на актуалните проблеми на: съвременните тенденции в изкуството и културата, в т.ч. и контракултурите, концепцията за гражданството, интеркултурния диалог и толерантността, традиционните и нови политически идеологии, хуманитарното право, екологията и др.
Програмата се реализира от екип от утвърдени и млади преподаватели от трите водещи университета в страната: Софийския университет, Великотърновския университет и Югозападния университет. Научни и преподавателски центрове с традиция и авторитет в областта на хуманитарните, социалните и педагогическите науки.
ПРИЕМ
За обучение в програмата могат да кандидатстват специалисти с придобита професионална квалификация „учител“.
Приемът се осъществява чрез събеседване върху проблемите на гражданското и интеркултурното образование в училище.
ОБУЧЕНИЕ
Обучението е двусеместериално и включва 8 задължителни дисциплини и 4 избираеми дисциплини. Задължителните дисциплини осигуряват общо 33 кредита, а избираемите – 8. В учебния план са включени също така и 2 задължителни практики, носещи общо 4 кредита, както и една факултативна дисциплина. В хода на обучението има възможност за осъществяване на международна мобилност по програмата „Еразъм“ на ЕС.
Дипломиране
За да завършат обучението си, студентите разработват и защитават дипломна работа. Първата държавна изпитна сесия е през месец септември, а втората - през месец февруари.Професионална реализацияУспешно завършилите магистърската програма притежават необходимите знания и компетенции, отговарящи на съвременните обществени нужди за висококвалифицирани кадри в образованието. Те могат да се реализират в образователната сфера като учители по гражданско образование в средните училища, но също така и като специалисти в административни звена на различно равнище на централно и местно управление, както и в неправителствения сектор.Събеседване Събеседване за проверка на мотивацията и отношението към проблеми на гражданското общество и етноконфесионалното многообразие.
Уч. 2024/2025 г.