
На 7 и 8 март 2025 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе второто издание на FOSS4G Bulgaria – конференцията, посветена на отворените и свободни географски информационни системи (ГИС), отворените пространствени данни и дистанционните методи в геопространствените науки.
Събитието, организирано с участието на Геолого-географския факултет, QGIS България и Географ БГ, привлече широк кръг от специалисти, студенти и ентусиасти, работещи в сферата на геоинформационните технологии.
Конференцията беше открита от заместник-декана на Геолого-географския факултет доц. д-р Димитър Желев, който подчерта значимостта на събитието за развитието на ГИС общността в България. В рамките на форума активно участие като обучител и лектор взе доц. д-р Евгения Сарафова, а сред присъстващите бяха и студенти от специалностите „Геопространствени системи и технологии“, „География“, „Регионално развитие и политика“ и др., които се включиха както в лекциите, така и в практическите сесии.
През 2025 г. конференцията беше разширена с допълнителен ден, посветен на практически работилници. На 7 март, в рамките на няколко дву- и четиричасови сесии, участниците имаха възможност да усъвършенстват своите знания и практически умения в работата с отворени ГИС технологии. Работилниците бяха насочени както към начинаещи, така и към напреднали потребители, предлагайки задълбочено обучение в различни аспекти на пространствения анализ и картографирането.
На 8 март, в рамките на основната конференция, учени, професионалисти, разработчици и ентусиасти представиха иновативни проекти и добри практики, свързани с отворените и свободни ГИС технологии. Програмата включваше кратки и динамични 15-минутни презентации, всяка от които беше последвана от дискусия с аудиторията.
Целта на FOSS4G Bulgaria остава популяризацията на отворените ГИС технологии и създаването на активна общност от потребители и разработчици в България. Конференцията следва модела на световно признатата поредица FOSS4G, организирана ежегодно от OSGeo, и доказва, че интересът към отворените пространствени данни и софтуер у нас продължава да расте.
Организаторите благодарят на всички лектори, участници и доброволци, които допринесоха за успешното провеждане на събитието.