Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / За факултета / Учебно-научна база / Лаборатория по Високо-производителни изчисления

Контакти:
Име: Стоян Кръстев Писов
Епоща: pisov@phys.uni-sofia.bg
Телефон стационарен: 02 8161828
Телефон мобилен: 0899 908 442

Уебсайт: http://physon.phys.uni-sofia.bg/

История:

Лабораторията започва началото си 2006 година. Изградена по проект финансиран от фонд научни изследвания по договор ВУ-Ф-205/2006 с ръководител проф. дфзн Николай Витанов. Основната цел на лабораторията е да предостави необходимата изчислителна инфраструкта на научно-изследователските групи във ФзФ на съвременно ниво. В началото беше изграден малък изчислителен възел с 24 изчислителни ядра който постепенно беше съществено разширен и в момента разполага със общо 222 процесорни ядра x64.

Вид: Лабораторията изпълнява както учебна така и научно-изследователска дейност:

Учебна дейност: Лабораторията се използва за обучение на студенти бакалаври, магистри и докторанти. Следните учебни курсове използват изградената инфраструктура:

• „Увод в паралелното програмиране” – избираем курс за студенти бакалаври от всички специалности на ФзФ
  • „Увод във високо-производителните изчисления” – избираем курс за студенти магистри от всички специалности на ФзФ
  • „Увод в паралелното програмиране с MPI” – избираем курс за магистърската специалност РСМТ на ФМИ.
  • Периодично се осъществяват кратки образователни курсове за докторанти

Научна дейност: Лабораторията се използва от следните научни вътрешни и външни групи:

• Квантова информатика
  • Метеорология, океонология и климатология
  • Астрономия
  • Астрофизика и гравитация
  • Квантова химия
  • Нанофизика
  • Биофизика
  • Физика на високите енергии и неутринна физика
  • Дозиметрия и образна диагностика

Отличителна апаратура: Лабораторията представлява хетерогенен изчислителен клъстер с обща пикова производителност 3.5 Tflops която я прави най-мощният изчислителен клъстер на територията на Софийски Университет от 2007 година до сега. Системата съдържа следните компоненти: