Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / За факултета / Учебно-научна база / Лаборатория по Практическа химия, полупроводникови материали и технология на полупроводниците

Уеб адрес: http://www.phys.uni-sofia.bg/~zoggy/chemlab/

Ръководител:
доц. д-р Екатерина Грънчарова
тел: (02) 8161 822
e-mail: granch@phys.uni-sofia.bg

Отговорник:
ас. Николай Зографов
тел: (02) 8161 832
e-mail: zoggy@phys.uni-sofia.bg

Вид на лабораторията:

- учебна
дисциплини, по които се водят лабораторни упражнения: Химия, Практическа химия (МФ и ФЯЕЧ)

- научно-изследователска
научни направления и експерименти; актуални изследвания, които се извършват в лабораторията: Съвместно с лаборатория „Електроакустични взаимодействия” към катедри ФТТМЕ и ФКМ, се провеждат експериментални изследвания на нискочестотни механични трептения и резонанс на капки и мехурчета възбудени с променливо електрично поле.

Отличителни и представляващи интерес апаратура и експерименти

Лабораторията разполага със собствени; химичен препараториум, лабораторна стъклария за химичен анализ, електролитна вана, прецизни pH-метри, установка за контактна фотолитография, металографски микроскоп, апаратура за определяне на микротвърдост, тръбни пещи и универсална система за вакуумно изпарение на тънки нано-размерни слоеве (ВУП-5).

Лабораторните упражнения имат за цел създаване на трайни навици и умения за работа в научноизследователска лаборатория; подобряване на културата и рутината при провеждане на основните лабораторни операции за физичен, химичен и физикохимичен експеримент; изучаване и овладяване на потенциометрични, кондуктометрични и комплексометрични методи за изследване; разширяване на знанията в основни приложни области на химията и физикохимията, като методи за очистване на веществата, химичен синтез, качествен, количествен и фазов анализ. Предоставя се възможност на студентите да овладеят правилата и техниката на химичния експеримент и придобият навици и умения за самостоятелна лабораторна и научноизследователска работа в различни области на приложение.

1. Практикум и семинар в направление „Практическа химия

1. Правила за работа в научноизследователска химична лаборатория.
  2. Химично лабораторно оборудване. Основни лабораторни операции. Везни и теглене. Филтруване. Дестилация. Прекристализация.
  3. Прецизно приготвяне на разтвори с определена концентрация.
  4. Изследване разтворимостта на соли. Произведение на разтворимост.
  5. Изследване на водни разтвори на електролити. Елетролитна дисоциация. Йонно произведение на водата. Водороден показател pH
  6. Приготвяне и изследване на свойствата на буферни разтвори.
  7. Физикохимичен анализ. Изследване на взаимната разтворимост на течности.
  8. Изследване на явлението адсорбция. Построяване и анализ на адсорбционна изотерма и определяне на критичната концентрация на адсорбата.
  9. Електрохимия. Електрохимично пречистване на веществата.
  10. Комплексонометричен анализ. Титруване. Определяне на еквивалентен пункт на реакция. Изчислителни задачи.

2. Практикум и семинар в направление „Полупроводникови Материали”

1. Оптично ориентиране на монокристални слитъци.
  2. Механична обработка на полупроводникови материали.
  3. Химична обработка.
  4. Металографско изследване на полуроводникови материали.
  5. Определяне на микротвърдост.
  6. Електрохимични покрития.
  7. Вакуумно изпарение.
  8. Контактна фотолитография.

3. Практикум и семинар в направление „Технология на полупроводниците”

1. Получаване на високи температури.
  2. Измерване на високи температури.
  3. Технология на дифузионен силициев диод.
  4. Технология на сплавен транзистор.

4. Практикум и семинар в направление „Физикохимия на полупроводниците”

1. Физикохимичен анализ. Взаимна разтворимост в трикомпонентни течни системи.
  2. Сорбция. Построяване на адсорбционна изотерма.
  3. Получаване на слой от оловен сулфид с химично отлагане.
  4. Електролитна дисоциация. Определяне pH на разтвори. Буферни разтвори.
  5. Микроскопски анализ. Определяне плътността на дислокациите на селективно ецвани (травени) образци.
  6. Определяне дебелината на нарушения слой.
  7. Получаване на полупроводниково съединение.
  8. Определяне плътността на полупроводников материал.
  9. Определяне дебелината на слоя в хомоепитаксиална структура GaAs/GaAs.
  10. Измерване на микротвърдост на тънки слоеве, монокристални и полупроводникови и диелектрични материали.