Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / За факултета / Учебно-научна база / Лаборатория по Електричество и магнетизъм

Ръководител:
доц. д-р Веселин Дончев
кабинет Б303;
телефон: 02/8161-701, ... 819;
e-mail: vtd@phys.uni-sofia.bg

Отговорник:
гл. ас. д-р Димитър Цанков
кабинет Б239;
телефон: 02/8161-877;
e-mail: d.tzankov@phys.uni-sofia.bg

Вид на лабораторията: Учебна

Описание:
Лабораторията по „Експериментална физика” е основана през 1889 година, когато се открива физико-математическото отделение към Софийския университет. След Втората световна война лабораторията по „Експериментална физика” се разделя на I-ва (Механика и Молекулна физика) и II-ра (Електричество и магнетизъм и Оптика) учебни лаборатории. Учебната лаборатория по „Електричество и магнетизъм” се обособява като отделна такава през 80-те години на XX-ти век след разделянето на II-ра учебна лаборатория.

В учебната лаборатория се провежда „Лабораторен практикум по електричество и магнетизъм”. Придобитите знания и умения допълват подготовката на студентите по учебната дисциплина “Електричество и магнетизъм”.

Лаборатория по Електричество и магнетизъм

Фиг. 1. Работни места ( 2 броя) за упражнението „Електрични измервания по компенсационен метод“ в практикума по електричество и магнетизъм

По време на занятията в лабораторния практикум по електричество и магнетизъм студентите си създават и задълбочават експериментални навици и умения за съставяне и работа с електрични вериги и постановки. Те придобиват опит за извършване на систематични електрични измервания и анализ на резултатите. Заедно с това студентите си изграждат трайни навици за спазването на правилата, свързани с техниката за безопасност при работа с електричен ток. Същевременно, подготвяйки се за упражненията и при тяхното изпълнение, студентите придобиват знания за важни физични явления и закони от електричеството и магнетизма и интересни свойства на кондензираните среди.