Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / За факултета / Учебно-научна база / Лаборатория “Моделиране на физични процеси” - В25

Контакти:
проф. дфзн Ана Пройкова
тел. 8161 828
e-mail: anap@phys.uni-sofia.bg

Уебсайт: http://cluster.phys.uni-sofia.bg/

История:

Лабораторията е основана през 1996 год. от групата Монте Карло, която по онова време се е сътояла от Ани Пройкова, Росен Радев (сега работи в SAP), Николай Нанков (от 5 години работи в Белгия, Лиеж), Светослав Иванчев (сега е в Испания, Билбао).

През 1999 г. в групата влиза Стоян Писов (сега е главен асистент във ФзФ). В периода 2001-2011 г. са докторанти Евгения Дайкова (сега е асистент във ФзФ), Иван Дайков (сега е в САЩ), Христо Илиев (сега е в Германия, Аахен), Николай Тодоровски, Добрина Борисова (в софтуерния сектор в БГ).

От 2011 г. д-р Стоян Писов започва изследователска програма, която включва физико-химични и биологични процеси в сътрудничество с колеги от Химическия факултет и института по физикохимия на БАН.

В лабораторията са изработени и успещно защитени 4 дисертации “доктор”, 18 дипломни работи “магистър”, 14 дипломни работи “бакалавър” на студенти от ФзФ, Математически и Химически факултет. В лабораторията са били на специализация 9 колеги от страната (Стара Загора, Варна, Русе, Бъргас), както и 4 колеги от други държави (Дания-1, Тайван -2, Япония-1).

Вид на лабораторията:

• учебна - дисциплини, по които се водят лабораторни упражнения:

Бакалавърски курсове с компютърен практикум:

- Моделиране в крайномерни системи (за физика и инженерна физика)

- Моделиране в крайномерни системи (медицинска физика)

- Квантова физика за напреднали (8 семестър)

Магистърски курсове с компютърни практикуми:

- Моделиране на физични процеси (7 семестър)

- Увод в HPC (ФЯЕЧ)

• научно-изследователска: научни направления и експерименти; актуални изследвания, които се извършват в лабораторията

Изследвания:

- нискоразмерни системи с дефекти (въглеродни нанотръби, графен)