Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / Научна дейност / Научни награди / Венелин Кожухаров - „Лаборатория за слава Феймлаб 2008” за България

Венелин Кожухаров е на 27 години и е докторант по физика на елементарните частици и високите енергии в Софийския университет. Снощи от сцената на Малък градски театър “Зад канала” той продължи разказа си за строежа на света около нас, след като на предварителния кръг разказа как изучаването на елементарните частици на практика е равносилно на археология на вселената. Младият физик вече е работил в гигантския ускорител в Швейцария, където се очаква да бъде доказано съществуването на най-малката частица, наричана често “Частицата Бог”. На финала Венелин си пожела Вселената и материята да стане по-позната, тъй като до момента учените са успели да обяснят едва една-шеста от нея.

още (в PDF формат) ...