Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / Архив / Катедри / Радиофизика и електроника / За катедрата преди май 2020 г.

   

Катедра Радиофизика и електроника (РФЕ) е основана през 1945 г. под наименованието катедра по Приложна физика към тогавашния Физико-математически факултет със задача да осигури обучението по електротехника и радиотехника на студентите-физици. Неин пръв ръководител е акад. проф. Емил Джаков.

Периодът 1950 – 1960 г. бележи началото на организирана научно-изследователска дейност, която през 60-те години се оформя основно в две направления – Физика на плазмата (включително и Вакуумна техника) и Квантова електроника, водени съответно от доц. Тихомир Стойчев и доц. Константин Стаменов.

В 1974 г. катедрата е преименувана в катедра “Радиофизика и електроника”, а през 1978 г. групата по Квантова електроника се отделя, основавайки катедрата по Квантова електроника. В катедра Радиофизика и електроника, наред с Физиката на плазмата, се оформят и развиват нови направления на научно-изследователска дейност: в областите на Микровълновата физика и техника, Плазмохимията, Приборостроенето и автоматизацията на физическия експеримент и Магнитоелектрониката.

В началото на 90-те години катедрата наброява 22 души, а през 2000-2001 г. е с най-много професори – 5 – измежду всички катедри на факултета: проф. дфн Иван Желязков, проф. дтн Стефан Ал. Иванов, проф. дтн Стефан Куцаров, проф. дфн Антония Шиварова и проф. дфн Людмил Вацкичев.

Участието на катедрата в базисното обучение на студентите-бакалаври следва традициите и авторитета, който си е заслужила още от нейното основаване. Катедрата води обучението на студентите от всички специалности на факултета в областта на радиоелектрониката. Наименованието на курсовете за различните специалности е Основи на радиоелектрониката, Основи на електрониката, Интегрална електроника, Основи на електротехниката и радиотехниката (електроника), но съдържанието им следва линията, очертана преди всичко от доц. Т. Стойчев. Както винаги, и сега се отделя много внимание и се полагат много усилия за поддържането на практикумите по тези курсове. Понастоящем част от задължителното обучение за инженер-физици е и курсът по комуникации, който катедрата води.

Атрактивен за студентите е и списъкът от избираеми курсове, които катедрата предлага за студентите-бакалаври от ІІІ-ти и ІV-ти курс. Това са курсове в областите на радиофизиката, микровълновата техника, измервания, електроника и обработка на сигнали, физическата електроника и физика на плазмата, вакуумната техника и технологии. Голяма част от тези курсове са обединени от тяхната насоченост за приложения в комуникациите.

Катедрата отговаря за 2 магистърски програми: по Безжични мрежи и устройства, с доц. д-р Пл. Данков – отговорник за програмата, и по Физика на плазмата – с отговорник проф. дфн А. Шиварова. Неотдавна, по предложение на доц. д-р Пл. Данков, Факултетният съвет стартира обучение на английски във Физическия факултет – по магистърска програма – трета за катедрата, по микровълнова техника.

Понастоящем научно-изследователска работа в катедрата в областта на Физика на плазмата се развива основно като Физика на високочестотните разряди, в ръководената от проф. дфн А. Шиварова Група по Физика на плазмата и газовия разряд, в която от катедрата са доц. д-р Ж. Кисьовски, ст.ас. д-р Цв. Паунска, ст.ас. д-р Ст. Колев и физик Лишев, и чиито лаборатории са към катедрата. От 2002 г., основна тематика на Групата са източниците на отрицателни водородни йони, разработвани с оглед допълнително нагряване на термоядрена плазма.

Под ръководството на доц. д-р Данков, направлението по микровълнова физика се развива също много успешно и с разгърната тематика (радиофизични измервания, милиметрови феритни структури и устройства – моделиране и технология, антени и антенни решетки), която в голяма степен е насочена към комуникациите. Членовете на катедрата, работещи в тази област, са гл.ас. Бачев, ст.ас. Арестова, инж. Левчева и инж. Попов.

Понастоящем направлението по електроника се развива от доц. д-р Атанасов, доц. д-р Джерманова, доц. д-р Владков, гл. ас. Бачев, ст.ас. Цукровски, инж. Попов и физик Илчев, обхващайки широк спектър на изследвания: електроника, обработка на сигнали (включително и проектиране и оптимизация на мрежовите технологии за работа със сигнали, изискващи приоритетна обработка), сензори, радиоелектронни методи и прибори в медицината.

Много активна е работата на катедрата и в международно сътрудничество, главно в областта на Физиката на плазмата и газовия разряд, с финансиране от Европейската комисия (IV, V и VI рамкови програми), по програми за наука на НАТО, от DFG – Германия, Фондация “Александър фон Хумболт” – Германия и др. Активна е и научно-изследователската работа по тематика, финансирана от Националния фонд “Научни изследвания” при МОН и Фонд “Научни изследвания” при Софийски университет “Св. Климент Охридски”. С трите си договора по програма Евроатом през периода 2002-2006 г. (2 на Групата по Физика на плазмата и газовия разряд и 1 – с ръководител проф. дфн Желязков), катедрата даде съществен принос в изграждане на предпоставките за създаване на Българската асоциация Евроатом/ИЯИЯЕ. Въз основа на големия брой дисертации за “доктор”, направени в катедрата, катедрата достигна ниво на школа за създаване на висококвалифицирани млади учени в областта на Физиката на плазмата и газовия разряд.