Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / Архив / Катедри / Физика на твърдото тяло и микроелектроника / За катедрата

   

Катедрата по физика на твърдото тяло (ФТТ) е създадена през 1967 г. след преименуване на едно от най-старите учебни и научни звена по физика у нас, Катедрата по опитна физика на Софийския университет. Пръв неин ръководител е академик Милко Борисов, дотогавашен ръководител на катедра “Опитна физика”. Първоначално Катедрата отговаря за обучението по Обща физика на всички студенти от Физическия факултет през I и II година на следването им и на студентите от специализация “ФТТ”. В 1983 г. е създадена и втора специализация по Микроелектроника (МЕ). През 1988 г. Катедрата по ФТТ се разделя на две катедри – Катедра по физика на кондензираната материя и Катедра по ФТТ и МЕ с две специализации “Физика на твърдото тяло” и “Микроелектроника” (от 1991 г. “Микроелектроника и информационни технологии”). В Катедра “ФТТ и МЕ” работят 2 професори, 7 доценти, 3 асистенти и 6 докторанти. Понастоящем учебната дейност на Катедрата в бакалавърската степен обхваща два блока – Блок „Физика на твърдото тяло и компютърно моделиране” в специалност Физика и Блок „Микроелектроника и информационни технологии” в специалност Инженерна физика. В магистърската степен Катедрата предлага три магистърски програми: Физика на твърдото тяло, Микроелектроника и информационни технологии и Физика на вълновите процеси.

Научно-изследователската и научно приложната дейност се осъществява в нейните Учебно-научни лаборатории и обхваща традиционни за ФТТ и МЕ направления като: физическа акустика, структурни и магнитни изследвания, електронни и фононни свойства, топлофизични свойства, преносни и оптични явления и др. Характерно за учебната и научноизследователската дейност на Катедрата е и насочеността им към една широка и с важно практическо приложение област – физическото материалознание, в която се засягат както теоретични, така и експериментални аспекти на строежа и свойствата на различни материали, структури и прибори, включително и разработването на безразрушителни методи за контрол и охарактеризиране. Основно внимание се обръща на новите материали – тънки слоеве, полимерни и композитни материали, квантоворазмерни полупроводникови структури и др. За разширяване обхвата на физичните изследвания е застъпен и методът на компютърното моделиране. Катедрата поддържа връзки с университети и научни звена в Англия, Германия, Канада, Русия, САЩ, Франция, Швеция и др., като в някои работят и бивши нейни членове.