Начало / Университетът / Факултети / Философски факултет / Проекти и партньори / Проекти от 2016г / Обучение на учители за работа с деца-бежанци

Ръководител на проекта от страна на СУ: проф. дпсн Снежана Илиева

Стартира проект „Обучение на учители за работа с деца-бежанци“

[REFUGEEClassAssistance4Teachers, 2016-1-TR01-KA201-034527]

Capture 2

Основната цел на проекта е осигуряване на подкрепа и обучение на учители по въпросите за правата на бежанците, преодоляване на езиковите бариери, управление на конфликти, управление на стреса, което да обогати техните умения за приобщаването и интеграцията в училищна среда на ученици-бежанци на възраст до 18 години.

Партньори по проекта са:

• Университет Йълдъръм Бейазит (Yildirim Beyazit Universitesi), Турция – координатор на проекта;
  • Директорат по образованието - Анкара (Ankara Milli Egitim Mudurlugu), Турция;
  • Главна дирекция за управление на миграцията (Goc Idaresi Genel Mudurlugu), Турция;
  • Софийски университет „Св. Климент Охридски“, България;
  • Националната асоциация на работещите с хора с увреждания (НАРХУ), България
  • PhoenixKM BVBA, Белгия;
  • N.G.O. Civis Plus, Гърция;
  • Softqnr, Сърбия

Основните дейности по проекта включват обучение и развиване на умения у учителите в следните насоки:

• междукултурна комуникация и толерантност;
  • разрешаване на конфликти;
  • управление на стреса;
  • емоционална интелигентност;
  • социо-културна компетентност и сензитивност;
  • стимулиране на социално приемливо поведение в училищна среда

Проектните дейности предвиждат теренни проучвания на предизвикателствата, с които се сблъскват учителите в България, Белгия, Турция, Гърция и Сърбия, когато имат деца-бежанци в класовете си, както и провеждането на 6 работни срещи между партньорите с цел обсъждане и координиране на съвместната дейност.

Очаквани резултати:

• Създаване на Портал за оказване на взаимна подкрепа между учители, предоставящ широко разнообразие от ресурси, които ще бъдат със свободен достъп;
  • Изготвяне на методическо ръководство за директори на училища / главни учители;
  • Предоставяне на илюстриран обучителен материал и наръчник за учители;
  • Публикуване на помощни обучителни видео материали за учители, заснети по действителни казуси;
  • Създаване на мобилна платформа и интерактивни инструменти за взаимодействие за учители.

В проекта участва Университетски център по управление на конфликти и организационни изследвания към Философски факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на програма Еразъм+ на Европейската Комисия.

Ръководител на проекта от страна на СУ „Св. Климент Охридски“: проф. дпсн Снежана Илиева

Продължителност: 36 месеца