Начало / Университетът / Факултети / Философски факултет / Новини / Партньорска среща по проект BriGRETE, съфинансиран по програма Еразъм+ на ЕС

   

На 9 и 10 юли 2024 г. в Атина, Гърция се проведе партньорска среща по проект BriGRETE, съфинансиран по програма Еразъм+ на ЕС. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ беше представен на събитието от доц. д-р Валентина Кънева и Йонко Бушняшки, членове на екипа по проекта.

 

Проектът Bridging the Gap in Research Ethics Training & Education (BriGRETE) се осъществява в партньорство със следните организации: Fraud Line Compliance and enterprise risk management services (Гърция) – водещ партньор, “Demokritos” National Centre of Scientific Research (Гърция), University of Split (Хърватия), University Of Cyprus (Кипър), University of Bucharest (Румъния), University of Coimbra (Португалия), Aristotle University of Thessaloniki (Гърция) и Софийски Университет “Св. Климент Охридски”.

 

По отношение на конкретните резултати BriGRETE се стреми към:

 

  • Разработване на цялостна програма за обучение по научноизследователска етика, която обхваща широк кръг от теми, като специално внимание е отделено на специфичните предизвикателства, свързани с изследванията с изкуствен интелект.
  • Провеждане на обучения в областта на научноизследователската етика чрез различни формати, включително семинари, онлайн курсове и уебинари.
  • Създаване на мрежа за провеждане на обучение в областта на изследователската етика, която да обединява експерти и заинтересовани страни от цяла Европа с цел обмен на знания, ресурси и най-добри практики.
  • Създаване на мултимедийно съдържание и интерактивни модули, които да разглеждат и предизвикателствата на изкуствения интелект по отношение на прилагането на етичните принципи в научните изследвания.
  • Разработване на цифров инструмент, който позволява на етичните комисии да преглеждат ефективно предложенията за научни изследвания.
  • Организиране на конкурс за млади изследователи за създаване на съдържание в социалните медии по теми, свързани с научната етика в областта на ИИ.
  • Насърчаване на по-добрата комуникация и сътрудничество между изследователите и етичните комисии чрез организиране на семинари и обучения за двете групи, отново с акцент върху използването на ИИ.

 

Периодът на изпълнение на дейностите е 31 декември 2023 г. – 30 декември 2026 г.