Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Учебна дейност / бакалаври, магистри, докторанти, СДК / Магистърски програми / Факултет по педагогика / Социални дейности / Социална работа с бежанци и мигранти - задочно обучение

Магистърската програма се реализира с подкрепата на Представителството на Върховния комисар за бежанците към ООН в България.

Срок на обучение:

2 семестъра (специалисти)

3 семестъра (неспециалисти)

Форма на обучение: задочна

Ръководител: проф. дпн Сийка Чавдарова-Костова

тел.: 9308 546

e-mail: s.chavdarovakostova@fp.uni-sofia.bg

Магистърската програма (двусеместриална) е предназначена за завършили специалността Социални дейности и сродни на нея, които работят или желаят да работят в сферата на социалната работа с бежанци и мигранти.

Магистърската програма (трисеместриална) е предназначена за завършили специалност, различна от Социални дейности и сродни на нея, които работят или желаят да работят в сферата на социалната работа с бежанци и мигранти.

Основната насоченост на магистърската програма “Социална работа с бежанци и мигранти” е към подготовката на специалисти в областта на социалната работа с бежанци и мигранти в нейните процесуални и съдържателни измерения – жилищно настаняване, здравеопазване, образование, социална и културна ориентация, психосоциална подкрепа и др.

Основната цел е подготовката на висококвалифицирани специалисти в различните сфери на социалната работа с бежанци и мигранти чрез:

• Получаване на специализирана теоретична подготовка в областта на социалната работа с бежанци и мигранти в различните й измерения и институционални форми;
  • Формиране на умения и нагласи за работа с различни категории клиенти на социалната работа с бежанци и мигранти.
  • Осигуряване на методическа подготовка за изпълнение на основните помагащи дейности в практиката с чужденци, търсещи убежище и бежанци;
  • Формиране на знания и умения за осъществяване на дейности, насочени към оптимална социална интеграция на бежанците и мигрантите.

В рамките на обучението се придобиват знания и умения, необходими за успешна професионална дейност чрез общо теоретична, специална и практическа подготовка:

• знания за спецификата на социалната работа с конкретни групи бежанци и мигранти като клиенти на социални услуги – деца и възрастни, със заболявания, с увреждания, със специални образователни потребности;
  • знания за институциите, ангажирани със социална закрила, социално подпомагане, социална интеграция на бежанци и мигранти;
  • знания за подходи и методи на социална работа с бежанци и мигранти;
  • умения за водене на интервю; изработване на оценка на интеграционните потребности и интеграционен план;
  • знания и умения за предоставяне на подкрепа чрез работа в група и др.

В отговор на актуалните потребности от специалисти в областта на социална работа с бежанци и мигранти в сферата на социалните дейности в България магистърската програма e насочена към професионална реализация и кариерно развитие в областта на следните компетенции: информационно-познавателна, диагностична, комуникационна, методическа, посредническа, организационна, изследователска.

Професионална реализация:

• социални работници в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците
  • социални работници в системата за социално подпомагане
  • социални работници в отдел „Закрила на детето”
  • социални работници в неправителствени организации, осигуряващи социални услуги за бежанци и мигранти
  • социални работници в социални услуги, предоставящи условия за отглеждане и възпитание на деца
  • социални работници в социални услуги за хора с увреждания
  • социални работници в социални услуги за възрастни хора и др.

Обучението завършва с подготовка на дипломна работа или държавен изпит.

Условия за прием: по документи и събеседване

Учебен план - 2 сем. (специалисти)

Учебен план - 3 сем. (неспециалисти)