Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Катедри / Теория на възпитанието / Преподаватели / Гл. ас. д-р Даниел Полихронов

Длъжност

• Преподавател

Области на научен интерес

• превантивна и корекционна педагогик
  • законодателство и социална политика за работа с деца и семейства
  • методика на обучението по български език и литература в началния етап в началното училище
  • интеркултурно образование

Преподавателска дейност

Бакалавърска степен

• Превантивна педагогика
  • Системи за превантивна и корекционно-възпитателна дейност
  • Практикум в специализирани институции за работа с деца
  • Социална работа с деца в институции от интернатен тип
  • Социална работа с лица по време и след изтърпяване на наказание лишаване от свобода
  • Социална работа с хора с девиантно и делинквентно поведение
  • Социална работа по защита и превенция на децата от насилие
  • Методи за работа с деца и младежи с девиантно и делинквентно поведение

Магистърска степен

• Педагогика на ресоциализацията
  • Законодателство и социална политика за работа с деца и семейства
  • Работа в специализирани институции за деца (практикум)
  • Социално-педагогическа работа с осъдени на пробация
  • Пенитенциарна педагогика

Изследователска работа

• Ръководител на проект „Социални и педагогически аспекти на проблема за употребата на психоактивни вещества“, финансиран целево от държавния бюджет на СУ „Св. Кл. Охридски“ за научни изследвания за 2021 и 2022 г.
  • Проект „Формиране на социално-педагогически и правни понятия у студенти за работа в сферата на превенция и корекция на девиантното и делинквентното поведение“, финансиран по НП „Млади учени и постдокторанти“ – 2022 г.
  • Проект BG05M2ОP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“ – фаза 1, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014–2020 г.“ – Приложение на инструментариум за ранно идентифициране на ученици в риск от преждевременно напускане на образователната система и за диференциран подход при определяне на потребностите им от предоставяне на индивидуална подкрепа
  • Проект №BGLD-2.002-0001-C01 „Изграждане на капацитет за образователно и социално включване на представители на уязвими групи“, финансиран по Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство, 2021-2022 г. – Изработване на Методология и учебна програма за обучение/ за специализирана подготовка на педагогически специалисти в детската градина за работа с уязвими групи в условията на мултиетническа и мултикултурна образователна среда
  • Проект „Функции на съвременната българска литература за формиране на оценъчни способности у подрастващите за отклоненията в поведението“, финансиран по НП „Млади учени и постдокторанти“ –2021 г.
  • Проект „Превенция и корекция на девиантно и делинквентно поведение, отразени в изкуството“, финансиран по НП „Млади учени и постдокторанти“ – 2020 г.

Научно ръководство - докторантури

Избрани публикации

• Полихронов, Д. (2022). Аспекти на употребата на психоактивни вещества в условията на извънредна пандемична обстановка, – В: Приложната криминология в България (Сборник с доклади от научна конференция на Нов български университет (Департамент „Национална и международна сигурност“) и Българска асоциация по криминология, 2022, стр.: 134-145.

• Полихронов, Д. (2021). Педагогически технологии за стимулиране на ограмотяването в мултикултурна предучилищна, училищна и семейна среда, ISBN:978-954-07-5248-8, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София.

• Полихронов, Д. (2021). Превенция и корекция на девиантно и делинквентно поведение, отразени в изкуството: оценка на анализ по алгоритъм, Педагогика, т. 93, бр. 6, 2021, стр.: 746-760, ISSN (print):0861–3982, ISSN (online):1314–8540.
  • Полихронов, Д. (2021). Съвременната българска литература като средство за формиране на оценъчни способности у подрастващите за девиациите в поведението, Български език и литература, бр. 6, 2021, стр.: 682-694, ISSN (print):0323–9519, ISSN (online):1314–8516.
  • Полихронов, Д. (2021). Превантивни функции на литературата за деца в условията на мултилингвизъм (върху примера на патриотичния и интеркултурния диалог), Годишник на Софийския университет, том: Книга Педагогика, бр. 114, 2021, стр.: 19-31, ISSN (print):2367-4644.
  • Полихронов, Д. (2020). Девиациите и деликтите, отразени в изкуството и новите форми на общуване в условията на пандемия, Взаимодействие на преподавателя и студента в условията на университетското образование: актуални проблеми, съвременни изследвания, опит. Сборник с научни доклади /Четвърта книга/, редактор: Емилия Рангелова и др., издателство: ЕКС-ПРЕС, 2020, стр.: 274-278, ISBN:978-954-490-676-4.
  • Полихронов, Д. (2019). Формирането на читателски интереси и умения за възприемане на литературни произведения в мултикултурна среда през погледа на съвременни автори на детска литература. – В: сп. Български език и литература, кн. 5, година LXI.

Езици

• английски, руски