Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Катедри / Дидактика / Преподаватели / проф. д-р Бончо Господинов

Длъжност
  • Преподавател
Области на научен интерес
  • Научни изследвания в образованието и социалната работа
  • Педагогика
  • Дидактика
  • Подготовка на учители
  • Качество на образованието
Преподавателска дейност

Бакалавърска степен

• Основи на педагогическите изследвания
  • Емпирични изследвания в социалната работа
  • Педагогика

Магистърска степен

• Управление на качеството на образованието
  • Методология и методи на педагогическите изследвания
  • Работа с ученици, застрашени от отпадане от училище
  • Социално-педагогическа диагностика и оценяване

Изследователска работа
  • Педагогически статус на образованието
  • Качество на образованието
  • Базова подготовка и продължаваща квалификация на учителите
Научно ръководство - докторантури
  • Гарабед Баракян – тема “Превенция на употребата и злоупотребата с наркотици в Република България”
  • Моника Борисова-Богданова – тема “Социално-педагогически измерения на приемното семейство”
  • Мария Иванова-Тепавичарова – тема “Модел за обучение в социални умения на лица със зависимост от психоактивни вещества”
  • Туул Селенге – тема „Основни тенденции в развитието на университетското образование в Монголия и България след 1990 г.“
  • Жанета Цонева – тема „Модел на социална работа с наркозависими“
  • Елена Тукидиду – тема: „Ефективност на училището в кипърската образователна реалност: проучване на позициите на специалисти и потребители“
  • Биляна Гъркова – тема „Домашното образование в България – поява, актуално състояние, перспективи ”
  • Пламен Колев – тема „Ефективност на резидентните социални услуги за деца и младежи с увреждания“
Избрани публикации
  • Господинов, Б. Ефективност на обучението. Същност и отделни аспекти на осъществяване. “СЕМА 2001”, Пловдив, 1998.
  • Господинов, Б. За професионалния профил на социалния работник. – Стратегии на образователната и научната политика. 2003, кн.1, (съавтор).
  • Господинов, Б. Институции и субекти на пазара на труда. С., 2004, (съавтор).
  • Господинов, Б. За дидактическия статус на образованието. В: Качество на образованието – дидактически измерения. С., 2005.
  • Господинов, Б. Педагогическа квалификация на учителите и качество на образованието. В: 120 години университетска педагогика. Между традицията и новите реалности. С,. 2008.
  • Господинов, Б. Към въпроса за базовата педагогическа подготовка на учителите. В: Съвременното обучение между теорията и практиката. С., 2009.
  • Господинов, Б. Европейско образование. Документи, добри практики, библиографии. Габрово, 2011, (съавтор).
  • Господинов, Б. Педагогическо взаимодействие и качество на образованието. В: „Детето във фокуса на педагогическото взаимодействие и социалната работа”. С., 2014.
  • Господинов, Б. Педагогика. С., 2018, (съавтор).
  • Господинов, Б. Теоретико-практически аспекти на обучението в слети класове. С., 2016, (съавтор).
  • Господинов, Б. Научното педагогическо изследване. Методологически, технологични и методически аспекти. С., 2016.
Езици
  • английски, руски