Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Катедри / Дидактика / Преподаватели / гл.ас. д-р Мария Николова

Длъжност

• Преподавател

Области на научен интерес

• Игрови модели, стратегии и техники в класната стая. Образователна анимация. Образователна драма в началното училище.
  • Европейски практики и начини на реализация на образователен театър като система в международен план.
  • Оригинални модели за социални умения, предназначени за студенти, учители, експерти.

Преподавателска дейност

Бакалавърска степен:

• Анимация и образование
  • Драма, театър и анимация в образованието
  • Модели на образование на възрастни
  • Педагогика

Изследователска работа

Апробация на модел за екипна работа между студенти, учители и актьори за продуциране и представяне на творчески образователен продукт /образователни представления/ осъществени от ученици от началните училища. Ръководител доц. д-р Р. Василева – НИС.

Театрален Форум за деца на сцената на Университета. Ръководител доц. д-р Р. Василева – НИС.

Научно ръководство - докторантури

Избрани публикации

• Николова, М. Образователен театър, творческа сцена в училище. Как се ражда приятелство в обучението? София, 2017.
  • Николова, М. Моделът „Образователна драма в училище“ – възможности и предизвикателства в съвременната класна стая, Сборник на Бургаски свободен университет „Новата идея в образованието“, Том II, 349-354, Бургас, 2016.
  • Николова, М. Приложение на идеите за театър в образованието в българската училищна практика. В: Списание на Софийския университет за електронно обучение, София, Брой 2/ 19.08.2014, 69-82, 2014.
  • Николова, М. Образователна драма: Системи на приложение в училищната практика. Образователен театър. Форум театър. В: сп. Педагогика, кн.4/ 2014, 521-544, София.
  • Николова, М. Развитие на творческото мислене, посредством влизане в роля в класната стая, Сборник на Бургаски свободен университет „Знанието – традиции, иновации и перспективи“, 441-449. Бургас, юни 2013.
  • Николова, М. Формиране на емоционално-личностни отношения, чрез влизане в роля в класната стая. Образователно представление. - В: сп. Наука и технологии, 69-74, Стара Загора, 2014.

Езици

• английски